grsail.com

Twórcze pisanie: M. Porady archiwalne

Zasoby

Poniżej kilka wskazówek, archiwalne z kategorii zasobów "starego". Choć kilka wskazówek, które zostały edytowane przez obecnego guru, James Gapinski, w większości są oryginalne kreacje ostatnich guru Porady Życie.

Firm badawczych w Twojej okolicy

Stwórz listę firm w Twojej okolicy, które mogłyby stanowić zatrudnić pisarzy. Brainstorm !! Wyślij listy zapytań pracy do czasopism, gazet, firm internetowych, komunikacji uniwersyteckich i działów rozwoju, itp

Ogólne Zasoby online

Ta strona zawiera wyczerpujący wykaz miejsc, gdzie można przejść do trybu online, aby uzyskać informacje, przewody pracy i wsparcie dla swojej kariery pisania.

http://minerva.stkate.edu/offices/administrative/careerdev.nsf/pages/links4writing#gen

Główne zasoby stylu dla Dzisiejsze pisarza

Pisarze próbują opublikować dziś powinien zapoznać się z następującymi stylu przewodników. Zapewne wiesz, MLA od terminowych kolegium dni papieru, ale w stylu Chicago jest równie ważne jest, aby wiedzieć - wiele "nie-literackie" rynki będą go wolą.

Nowoczesny Język Association (Podręcznik stylu)

http://www.mla.org/

Chicago Manual of Style

http://www.press.uchicago.edu/Misc/Chicago/cmosfaq/

Amerykańska używane angielskie

http://www.spokenamericanenglish.com/

Warsztaty online

Potrzebujesz klasę, ale nie mają czasu? Rozważ online klasy. Czy jakieś kopanie w internecie. Wybierz kurs, który jest prowadzony przez ludzi z MA i MSZ stopni piśmie lub co najmniej stałej listy publikacji.

Twoja Kariera Usługi biura kolegium

Być może zapomniał o tych dziarski ludzi w Karier, ponieważ ukończył wiekami. Ale czy wiesz, że jako ałunu nadal jesteś uprawniony do ich pomocy? Daj im rozmowę. Wybrani absolwenci często listy otwarte pozycje wyłącznie z urzędu Kariery ich Alma Mater jest. Oni looooooove obsadzaniu stanowisk w swoich firmach z ludźmi, z ich starej szkoły - nawet lat w dół drogi.

Poszukiwanie pracy w Internecie

Ustaw agentów wyszukiwania na stronach takich jak JournalismJobs.com & MediaBistro.com. Strona pisanie zasobów Sunoasis.com trzyma list i oferuje szczegółowe artykuły o poszukiwania w Internecie. Być aktywne z ofert można znaleźć - tysiące ludzi są również ciągnąc je na swoich komputerach, więc będziemy chcieli, aby działać szybko.

Online społeczności pisania

Dla Writers.com

http://www.forwriters.com/

Online Writery

http://www.missouri.edu/~writery/fun.html

Writing.com Online Społeczność

(Mam konto z nich, to wielka społeczność.)

http://www.writing.com/?rfrc=stories.com&rfrt=www

Płatki zasoby literackie Zuzu za

http://www.zuzu.com/index.htm

Writer Grupy

Badania pisania grup w swojej okolicy przez internet szukaj. Znalazłem kilka w moim mieście, szukając w "państwa / miasta i grupy pisarza".

Zapoznaj się także z tej listy, zorganizowanej przez gatunku / słuchaczy / przedmiotu.

http://www.writerswrite.com/groups.htm

Edukacja dorosłych i nauczania na odległość

Ta witryna na Yahoo pomoże Ci znaleźć pisanie kurs w Twojej okolicy, które można uczestniczyć po pracy lub w wolnym czasie. Sprawdź swoje lokalne yellow pages Edukacji Dorosłych instytutów w Twojej okolicy.

http://dir.yahoo.com/Education/Distance_Learning/Adult_and_Continuing_Education/

Sieć

Robi mówi dużo, ale to prawda. Najlepsze miejsca pracy miał, bo masz trochę czasu, aby kontakt w żądanej branży. Zadzwoń powtórzeń HR w firmach myślisz może mieć miejsce dla pisarzy i uzyskać ich wejście na swoje szanse. Szanse są, będą chętni, by przyjść na pogawędkę. Przedstawiciele HR są wykwalifikowani w doborze ludzi do góry, aby zobaczyć, czy będą pasować pracę lub firmę - tak mają swoje portfolio gotowy i być w stanie powiedzieć dokładnie to, czego szukasz w stanie i dlaczego jesteś tym zainteresowany firma.

Seminaria

Sprawdź stronę wydarzenia na stronach internetowych lokalnych szkół wyższych i uniwersytetów do seminariów, warsztatów weekendowych itp, które mogą być bezpłatne lub bardzo ekonomiczne.

Promocja witryny

Masz swoją stronę wypiaskowaną obciążeniom wyszukiwarek, aby zapewnić mnóstwo hitów. Kliknij poniższy przycisk do szybkiego, łatwego składania.

Dodaj mnie!

Publikacje, które pomogą Ci znaleźć domy dla pracy

1. RYNEK pisarza (publikowane każdego roku)

Książka, która zawiera listę rynków dla czasopism, magazynów, itp ta jest dostępna w księgarni, ale ponieważ jest to coroczna publikacja, polecam konsultacji z jednym w bibliotece.

Poetów i pisarzy 2. MAGAZINE--www.pw.org/index.html

Dobra ogólnego zasobu. Listy konkursów, terminów, itp, a także artykuły przydatne dla twórców, którzy chcą opublikować.

3. STRONY poszczególnych czasopism - będzie mieć stronę zgłoszeń wytycznych.

4. Pański pokorny GURU

Trzymam listy czasopism i ich statystyki na rękę i chętnie sugerują, jeden dla Ciebie. Albo jeśli chcesz wyczerpującej listy, dać okrzyk dla że zbyt.

Uniwersytet pisanie programów

Coraz więcej szkół oferuje stopni w instrukcje i kreatywnego pisania. Są dobre, jeśli chcesz, aby zanurzyć się w intensywnym pisarzy społeczności, a tym samym będzie wymagać znacznych inwestycji czasu i finansów.

Programy badawcze na tej liście, aby znaleźć taki, który jest odpowiedni dla Ciebie.

http://www.gradschools.com/listings/menus/creative_write_menu.html

Znajdź zasoby w Craigslist

Od znalezienia grupę miejscowego pisarza, gdzie można otrzymać pracę czytać i krytyce, do znalezienia pisanie pracy, Craiglist jest wielki zasób, aby pomóc Ci wszystkie twórczych pisania. Tylko uważaj scams- nie wysyłać pieniędzy przez Internet i spełniają pisanie grupy w miejscach publicznych!

http://www.craigslist.org

Ogólne Linki

Pisarze rynku

http://www.writersmarket.com

Sunoasis

www.sunoasis.com

Praca na piśmie

http://minerva.stkate.edu/offices/administrative/careerdev.nsf/pages/links4writing#gen

PubList

www.publist.com

Bookwire

http://www.bookwire.com/bookwire/

BookTalk

http://www.booktalk.com/

Pisarze Digest

http://www.writersdigest.com/101sites/2002_index.asp

Giełda literacki

http://www.literarymarketplace.com/lmp/us/index_us.asp

Podstawowe Web Design for Writers

Jeśli chcesz karierę pisarską w tych dniach, to CZY NIE boli być literat w formacie HTML lub Java. Na szczęście nie jest trudne, aby dowiedzieć się, i łatwo można je odebrać od groma samouczki online dostępnych. EchoEcho.com ma mnóstwo zasobów, projektowanie stron internetowych na dobry początek. http://www.echoecho.com/

Utwórz Pisanie darmową stronę

W celu uzyskania Twój tekst tam, można zbudować darmową stronę na kilku różnych stronach internetowych, w tym http://www.freewebs.com i http://www.wordpress.com. Dodatkowo, istnieje wiele darmowych zasobów, które obecnie nie mogą pomóc stworzyć stronę internetową, którą chcesz. http://www.bravenet.com jest jednym z moich ulubionych.

Społeczności i Pisanie Życie

Poniżej kilka porad od archiwalne kategorii "Społeczności i Pisanie Życie". Choć kilka wskazówek, które zostały edytowane przez obecnego guru, James Gapinski, większość z nich została stworzona przez ostatnie guru Porady Życie.

Wybór konferencję

Tip edytowane przez Jamesa Gapinski

Wybór konferencji jest trochę jak podejmowaniu decyzji, gdzie iść na studia. Różne z nich są dobre, z różnych powodów. Istnieją duże, jak te Breadloaf i Sewanee, jeśli pójdziesz do nich na pewno będziesz mieszać z niektórych znanych pisarzy, ale może znaleźć się przetoczyła się niektórych poważnych sesjach kupra-smooching. Można uzyskać wiele z tych wielkich-jak agent lub krytyki od pisarza szanujesz. Ale jeśli rozejrzeć, można znaleźć mniejsze, mniej drogie weekendy z dobrych pisarzy prowadzących warsztaty hiper-bez większego. Konwencje te mogą być równie korzystne, ponieważ jesteś tam, aby stać się lepszym pisarzem i uczynić znaczące kontakty-nie pocierać łokcie.

Linki do czasopism literackich

Ta lista z poetów i pisarzy jest najbardziej kompletnym widziałem w Internecie. Sprawdź to i odwołują się bezpośrednio do stron domowych wielkich czasopism.

http://www.pw.org/links_pages/Literary_Magazines/

Pobieranie plików

Podstawą kariery freelancer jest jej portfel. Zawsze skupić się na dodanie klipów do niego. Spróbuj podejść do swojego portfela z pewnego rodzaju naciskiem - innymi słowy, jeśli Twoim celem jest pisanie w Internecie, tworzenia kawałków, które ilustrują swoje umiejętności w tym. I niech pokazać swoje interesy, jak również. Jeśli szukasz pracy typu reklamy / marketingu, skoncentrować swoją energię tam. To nie znaczy, że dobra nie powinny obejmować portfolio zarówno recenzje książek i reklamy produktów. Mała różnorodność pokazuje swój wybór jako pisarz. Ale potencjalni klienci chciałbym zobaczyć, gdzie swoje zobowiązania i interesy leżą.

Jeśli w pierwszym zrobić nie uda ...

Wydawnictwo literackie to trudne świata dla początkujących. Pierwsze swój kawałek w czasopiśmie z szanowanej może być po prostu frustrujące. Nie może być nic złego w swoim kawałku, ale to po prostu nie jest do magazynu smaku. Albo cokolwiek. Dlatego trzeba próbować. Dont 'zatrzymać składania po pierwszej, dziesiątej, czy setny poślizgu odrzucenia. Każdy pisarz, który dostaje wszędzie idzie przez to próbę ognia. Wreszcie coraz publikację czuje tym lepiej dla walki. Nie poddawaj się.

Daj tak dobre, jak można dostać

Niezależnie od rodzaju wybranej społeczności pisania, zawsze pamiętać, aby przyczynić się w miarę, jeśli nie więcej niż, to otrzymasz. W przypadku udziału w posiedzeniach grupy pisarzy, być hojny ze swoimi krytykami i czasu. Jeśli przyjaciele czytają swoje rękopisy, twierdzą, że ich wysłać coś z nich. Jeśli na ochotnika do dystrybucji materiałów promocyjnych dla czytania, upewnij się, że po drodze. Świat piśmie jest odżywczy społeczność tych, którzy dają z siebie.

Wybór Programu Pisanie

Tip edytowane przez Jamesa Gapinski

Korzyści ze studiowania pisanie na poziomie absolwenta jest wiele. Po prostu nie można pokonać warsztaty wspomagające prowadzone przez udanego pisarza poświęconej nauczaniu. Małe grupy pisarza mają tendencję do bud się zajęcia, i zanim się zorientujesz jesteś zanurzony w świeżej, młodej społeczności writerly, korzystając z odczytów i jakże cenne relacje mentora. Niektóre z tych połączeń będzie trwał w całej swojej karierze. Musisz wziąć pod uwagę takie kwestie, jak koszt, czy można sobie pozwolić, aby być nastawiona na wysokiej technicznego działu pisania na trzy lata, i czy rzeczywiście potrzebujemy ciebie trzy lata nauczania.

Jeśli badania absolwent jest dla Ciebie, biorąc pod uwagę to, co pomocy finansowej prawdopodobnie zaoferować dany program. Kim są pisarze-in-residence? Jakie są fizyczne otoczenie uczelni, a będziesz cieszyć się tam mieszka?

Znalezienie koncert pisania

Lądowania cushy zadanie pisania jest marzeniem każdego grafoman w. Ale jest mało prawdopodobne, aby uzyskać dobry jednego bez klipów i publikacji, i to wyjątkowo twarda, bez wcześniejszego doświadczenia. Trochę jak coraz pierwszej karty kredytowej. I nie, nie dostanie w mailu! Na szczęście, nie Freelancing. Pracowity freelancer z reputacją Getting Things Done będą zarabiać poważne paski-i w czasie, wywiad, że nieuchwytny pracy copywriting.

Zasoby online dla freelancerów

Business Pisanie: PAMIĘTA Szczegóły
www.writersdigest.com/newsletter/business2.html
(Doradztwo finansowe i prawne o Freelancing)

Porady dla lepszej pracy-dla-umowy najmu
www.nwu.org/bite/tipswfh.htm

www.freeagent.com
www.workingsolo.com
www.soho.org

Freelancer's Portfolio

Czekając na tych zadaniach płatnych toczyć się, rzucić się do potencjalnych klientów. Przechowywać portfel najlepszym i najnowszym pracy poręczne, wraz z up-to-date CV lub CV. Wyślij je do firm reklamowych, non zysków, wydawnictw itp Organizacje te często kurczą się i płacą dobrze za to. Bądź konkretny, gdy mówi im, co możesz zrobić dla nich. Upewnij się, że Twój portfel zawiera przykłady rodzaju pisanie oferujesz zrobić. Jeśli trzeba, stworzyć kilka "ślepe" kawałki, które zostały napisane udowodnić wiesz medium (ale należy uważać, aby nie przekazać je wyłączyć ogłoszonych sztuk). Klienci lubią widzieć tego rodzaju inicjatywy.

Konferencje Linki

Tip edytowane przez Jamesa Gapinski

Kliknij na poniższy link do szczegółowego wykazu aktualnych konferencjach i rezydencji (poetów i pisarzy z). http://www.pw.org/links_pages/Conferences_and_Residencies/

Freelance Stowarzyszenia Writer

To dobre skojarzenie.

Gildia autora
www.authorsguild.org

(Book Autorzy przede wszystkim, ale przedłuży członkostwa autorów felietonów. Oni mają polisę ubezpieczeniową).

Narodowy Związek Pisarzy
www.nwu.org

(Otwórz, aby wszyscy Freelancing w USA. Dobra rada umowy na miejscu.)

Mentorzy

Twoje doświadczenie MSZ zostanie wzbogacona jeśli prowadzić relacje z starszego, bardziej doświadczonego pisarza. Ten człowiek powinien być ktoś, kto pojawi się wraz ze studni i która wykazała zainteresowanie pracy. Mentor może stanowić zachętę, porady, i często zgadzają się, aby przeczytać pracę poza ustawieniem warsztatowej. Chwycić tych możliwości, kiedy przyjść! Musisz porady doświadczonego pisarza, jeśli chodzi o publikacje, coraz agenta, itp

Reklama Yourself

Niezależni twórcy nie mogą sobie pozwolić na skromne lub wstydzi się swoich usług. Promuj się, praca nie będzie spadać w kolanach. Zbudować stronę internetową reklamuje swoje usługi; wykupić ogłoszenie w żółtych stronach; Dołącz do społeczności pisarza jak Sunoasis Praca i skorzystać z ich tanią niejawnych delegowania reklam. Brainstorm! Z pomocą sieci można znaleźć liczne miejsca do reklamowania się. Dobre miejsce do pniaka zadania bogaty jest www.elance.com. Musisz zapłacić, aby zarejestrować się, ale zadania, jakie można osiągnąć najprawdopodobniej będzie warto.

Czy mogę pracować podczas pracy na moim MSZ?

Tip edytowane przez Jamesa Gapinski

Podczas realizacji dyplom MFA w piśmie, upewnij się, że twoje życie tak zarządził, że można dać wystarczająco dużo czasu na piśmie i przygotowuje dla swoich warsztatach.

W przeglądarce musi być gwarantowany czas każdego dnia, aby pisać. Należy również być świeże, czytając prace kolegów, dzięki czemu można przyczynić. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie pracy, podkreślił dokonać biednych pisarzy i czytniki.

Mimo to, większość z nas nie może sobie pozwolić na grad szkoły bez pracy; jak najlepiej, aby znaleźć równowagę, nawet jeśli oznacza to cięcia z powrotem na luksusy, więc nie trzeba wydawać tyle czasu, pracy, aby wspierać swój styl życia.

Znajdowanie elementu writerly w tym nie tak writerly pozycji

Jeśli szczęśliwa istnienie pisarza 9-5 nie ma być twoja jeszcze, nie rozpaczaj. Należy pamiętać, że wiele, wiele pracy wymaga umiejętności pisania polerowane na swoich rdzeni. Nie wyklucza to się! Działy marketingu i komunikacji często wypuszczają ryz kopii sprytnie zamaskowane jak biuletyny, opisy produktów, jak zrobić itd-rozwojowych na uniwersytetach biura (dotacje, informacji prasowych ...) Czy jakieś kopanie!

Publikowanie dla New Writers

Czasopisma Sprzyjanie New Writers

Zdecydowanie przedkłada czasopism reklamujących nowy-pisarz życzliwość. Mogą one uzyskać stopę w drzwi dla przyszłych publikacji, a wiele z nich jest w porządku Czasopisma się. Wyjazd:

Kwartalne Zachód
Nowe Listy
Glimmer Train

Pisanie Konkursy

Dobre miejsce na rozpoczęcie kariery wydawniczej jest poprzez konkursy, z których wiele się wyłącznie z niepublikowanych akceptują pracę pisarzy lub pisarzy, którzy jeszcze nie opublikowanych książkę pełnej długości. Najlepsze konkursy oferują nagrody pieniężne i pierwsze prawa do wielu autorów publikacji, więc nawet jeśli trzeba zapłacić opłatę czytania, to często dobry zakład!

Aktualne informacje o konferencji

Tip edytowane przez Jamesa Gapinski

Odwiedź Shaw Podręczniki do bieżącej informacji na temat konferencji na całym świecie. Szukaj według stanu na znalezienie jednego najbardziej dostępne (lub udany).

Niezależne Księgarnie

Jeśli masz szczęście wystarczy, aby mieć dostęp do dobrej Niezależnego księgarni, z niej skorzystać. Literackiej elity miasta lub miasta będzie koncentrować się wokół tych sklepach, dając odczyty i wykłady, które nie znajdziesz w sieci (fuj!). Możesz nawet przepychać łokciami niektóre z nich przy stole Okazyjne Books. Protekcjonalnie tych zakładów z branży, skorzystaj z programów, które oferują, a własne writerly osobiste doświadczenie wzbogaci.

Aby uzyskać listę Niezależnych w Twojej okolicy, spróbuj www.booksense.com.

Pisarze Grupy

Grupy pisarza może rozpalić swój twórczy ogień jak nic innego-one utrzymać motywację, a co ważniejsze, dostarczają obiektywnych par oczu i uszu. Spotkasz tydzień lub co miesiąc, dzieląc ze sobą współpracować i oferujących krytyki. Pisarze grupy mogą być brutalnie szczery, i wspaniale się uzupełniają. Najlepsze z nich będą trzymać się razem od lat.

Warsztaty

Podstawowy format programu pisania jest warsztat. Musisz 6-12 osób pracujących na podobnych projektach, jak ty, prowadzony przez starszego, bardziej doświadczonego pisarza. Złożyć 2-3 historie w każdym semestrze, a każdy tydzień będzie czytać i krytykować pracę swoich kolegów. Musisz dać odpowiedni czas i energię na czytanie i krytykowanie pracy kolegami. Robią to samo dla Ciebie.

Każde spotkanie warsztatowe, dyskusja skoncentruje się wokół pojedynczych sztuk zgłoszonej pracy. Trzeba będzie wziąć udział w tej dyskusji, oferując swoje pomysły, jak poprawić kawałek. To jest dobry pomysł, aby wpisać podsumowanie 1-2 strony swoich myśli na kartce, tak aby można było się do niego w trakcie dyskusji. Streszczenia są również pomocne pisarza, kiedy zrewidować swoją pracę.

Gdy własny kawałek dostaje workshopped, będziesz słuchać, ale uczestniczyć tylko minimalnie. Warsztaty będą dyskutować swoją historię jak kawałek literatury, analizując wykres, charakter, obrazów, itp Potem zwracają się do krytyki - co można zrobić, aby poprawić ten kawałek. Pierwsze workshopped może być stresujące w czasach, ale pamiętaj: twoje koledzy pisarze starają się pomóc. Staraj się nie brać zbyt osobiście komentarzy.

Korzystanie wspomnienia z dzieciństwa na "Zapisz" Dzięki Creative trudny okres

Nigdy nie myślałem, że chcę, aby ponownie powrócić moje dzieciństwo. Było dużo emocjonalnego bólu i rozczarowania czai i nie czułem, że to miało pozytywny wpływ na moje pisanie. Ale myliłem się! Lat temu pracował w rozdziale i byłem w środku sceny, że nie chciał pracować dla mnie. Chciałem napisać to w jedną stronę, ale nie ustąpiły. I obiektywnie przeanalizował, dlaczego to było. Kto trzyma mnie z mojej kreatywności! Byłem. Moje potrzeby to podejście "moja droga" wynikało z moich naturalnych instynktów jest represjonowany jako dziecko. Pamiętam, że dzieje się bardzo wyraźnie. To było bolesne. Ale w pamięci o tych bolesnych zdarzeń, inne wspomnienia zaczęły forsować. Czego nie "zapamiętane" w bardzo długim czasie. Te wspomnienia walczyli o prawo uznać, daje mi odwagę przyznać się, że "nie wszystko było złe". Napisałem je szybko, zdobywając co mogłem; emocje, pogoda, i działania. I wtedy tworzy się wokół niego wiersz, a nie piszę wiersze często, ale to excersize pomógł mi pielęgnować tej pamięci w "twórczy kontekście". Pamięć rozczarowujące zmniejszone i kiedy dałem się na pozytywne, to było jak dam otworzył w mojej duszy. Wróciłem do rozdziału z zupełnie innego podejścia, bo 'dozwolone' się do. I to daje mi dalsze siły do ​​walki z tym, jak w dzieciństwie ucisku działalności nie ma wpływu na to co jest głęboko w moim sercu. Przeczytałem ten wiersz bardzo często!

Tak więc, jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, zrobić krótką podróż do dzieciństwa, wyciągnę w długiej trawie znowu budować swój "fort" w podwórku ponownie i pamiętam, jak święte kreatywność jest!

Dyscyplina i Rozproszenie

Słyszałem wiele chciał zostać pisarzami zawołać "nie jest po prostu zbyt wiele rozrywki!" I dają się zanim jeszcze rozpocznie. Albo jest mucha szum wokół pokoju, lub potrzeby zmywarka opróżniania, partnerem wymaga uwagi, odkurzanie należy zrobić ... Rzucamy przeszkód na drodze, aby dać nam pretekst, aby nie pracować na naszej dreams- jak gdyby nie są godni, jak odkurzanie czy potraw. Zdyscyplinować swoich rozrywek jak można zdyscyplinować dziecko. Komunikować się z partnerem lub z dziećmi, które będą dostępne przez 30 minut. Pobierz wiadro ze swoimi pomocy czyszczenia i ustawić go drzwiami, załadować zmywarkę, ale nie uruchamiaj go, dopóki nie spędził 30 minut burzy mózgów opowiadanie pomysł. Nie trzeba do "write" to wszystko, po prostu dać sobie szansę na pracę to w głowie do tego okresu.

Ustawianie licznika czasu! Jeśli 30 minut jest się, zrobić swoje pylenia i zmywarki i pamiętaj podziękować swoje dzieci / partnera pozwala mieć prywatny czas. Po uruchomieniu ustawienie ten przykład, już wkrótce stanie się normą, a twoje rozrywki będzie się oswoić.

Ożywiając osób piszących Fingers

Masz już swoje pomysły utknęły między klawiszami? Albo kursor miga, ale palce nie poruszają? Przede wszystkim nie panikować. Twoja muza nie opuścił cię. Najlepszym sposobem znalazłem rozbudzić moją inspiracją była odejść z "presją psychiczną" i przejdź przeczytać coś zupełnie innego, nawet jeśli jest to tylko rozdział. Czy wyszukiwanie na coś, co naprawdę zagląda wyobraźni jak na najnowszych odkryciach w archeologii, o podróży do Yellowstone, w Internecie lub starożytne tajemnice piramid! To nie ma znaczenia, tak długo, jak zmusić się, aby zrobić sobie przerwę psychiczne i marzyć o czymś innym niż pisanie. Podczas przerwy psychicznego siebie znalazłem stronę internetową na mitologii greckiej i ku mojemu zdziwieniu, czytałem zaciekle o Dionizosa i znaleźć inspirację do gry! Nie patrzyłem na to, wziąwszy sobie z 'trybie' pisania, ale z pewnością znalazł mnie. Ten przypływ inspiracji, a następnie pomógł mi dokończyć to, co byłem w pracy wcześniej.

Podchodzę pisarza bloku przy użyciu znanego "motto": Jeśli kochasz swoją inspirację niech go! Pozostawić pokój oddychać, niech szybować wymiarów czasu i przestrzeni i zapraszamy ich zwrotu z miłości uścisku!

P's & Q's złożenia pracy

Możesz mieć szczęście i znaleźć dziennik, który oferuje możliwości składania internetowych lub e-mail. Dla większości czasopism, jednak będziesz miał to zrobić w staromodny sposób. * Czy to kopię story / wiersz / eseju, jak również SASE że magazyn może użyć do poślizgu akceptacji / odrzucenia. * Nie daj znać, jeśli udało Ci magazynu publikowane gdzie indziej - to czasami ups swoje szanse. * Prosimy nie powiedzieć im, jeśli udało Ci wysłane kawałek do innych czasopism ("jednoczesnego złożenia"). Wiele zabrania go i wyśle ​​Twoje zgłoszenie prosto do kosza. * Prosimy nie dzwonić magazyn, aby dowiedzieć się o stan swojego zgłoszenia.

Znalezienie odpowiedniego domu dla swojej pracy

Jeśli szukasz miejsca, aby postawić fiction, poezji lub esej, zacząć od listy magazynów i czasopism literackich z smaków podobnych do Ciebie. Jeśli piszesz 19-wieku w stylu poezji miłosnej, na pewno nie chcesz wysłać swoją pracę do czasopisma, które sprzyja horroru i fantasy. Robi swoją pracę domową, dowiedzieć się, kto szuka tego, co, można zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. To zajmie trochę kopanie i poczytać. Skorzystaj z silników internetowych wyszukiwania mogą się zatrzymać na listy czasopism literackich z funkcjonowaniem stron internetowych. Strony te często mają szczegółowe opisy tego, co czasopismo publikuje, kiedy akceptuje rękopisy, i gdzie je wysłać. Musisz stosować się do wytycznych redaktorzy dać. W przeciwnym razie praca zostanie zwrócone lub po prostu ignorowane.

Dodać do pisania kontakty

Nawiązywanie kontaktu z innymi pisarzami jest niezbędna do wzrostu i rozwoju. Non-writer przyjaciele często mogą dawać cenne i szczere odpowiedzi na swojej pracy, ale "kolega" opinia jest niezbędna. Zapisz się na warsztaty w książce festiwalach. Dołącz lub uruchomić grupę pisarza. Fora Szukaj pisania online i zainicjować korespondencję z plakatów można kliknąć. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że nigdy nie można mieć zbyt wielu przyjaciół, pisarz i kontakty. Nawet w małym mieście jak dorastałem, społeczności literackie mają tendencję do telewizji satelitarnej większe w miastach. Word of mouth i sieci kontaktów może narazić Cię przed kimś, kto może dać swoją karierę prawdziwy impuls.

Słowo Magick

Poniżej kilka wskazówek, archiwalne z kategorii dawnej "Magick" Słowo. Choć kilka wskazówek, które zostały edytowane przez obecnego guru, James Gapinski, w większości są oryginalne kreacje ostatnich guru Porady Życie.

Krystalizować swoje przymiotników

Modyfikatory powinny być stosowane tylko wtedy, gdy opisuje rzeczownik nie może pozostać sam. Celem dobrego pisania jest, aby zdania destylowana do najprostszych, najbardziej rezonansowych form. Kiedy należy użyć przymiotnika lub przysłówka, sprawiają, że ostry sprawia, że ​​rzeczownik silniejsza. Ostrożnie edytować pisanie dla modyfikatorów, które nie dodają niczego.

Połączyć się z słowy, stworzyć lepsze fikcji

Słowa są elektrony i protony fikcji. Dlatego ważne jest, aby połączyć się z nimi, odkrywać je, wykorzystać ich subtelnych znaczeń. Następnym razem, kiedy edytować historię, koncentrują się ściśle na poszczególne indywidualne słowa. Czy są one tak dokładnie, jak można je dostać? Czy toczą się wokół na języku, lub wywołać reakcje sensoryczne? Czy przyczyniają się one do ponczu i przepływu pisania? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z nich nie jest, zacząć tworzyć listy "grubsze" słów, które mogłyby zastąpić słabszych.

Myśl, energia, i pisanie

Słowa są myśli w postaci betonowej. A jakie są myśli, ale energia rosnące w swoim umyśle do produkcji pomysł i towarzyszący emocji? Pomyśl o tym przy wyborze słów. Nie jesteś po prostu mówi coś. Dajesz energię unikalnych myśli formę i kształt, który tylko ty możesz dać go. To dlatego czary i pieśni religijnych śpiewanych, intonacji / znaczenie mają takie ich twórców, jak i ich odbiorców, i dlaczego są one potężne. Pisanie jest święty akt, a więc każde słowo można umieścić na papierze musi być najlepsze, najbardziej opisowe, najbardziej konkretna można wybrać. Jeśli nie jesteś ostrożny, może skończyć się mówiąc coś, co nie znaczy, czy chcesz powiedzieć!

Śledzić Ciekawe Words

Jako pisarz, należy rozwijać ciekawość o pochodzeniu, znaczeń i różne konotacje danego słowa. Spróbuj poświęcając stronę lub dwa w tył dzienniku do interesujących słów, pokonywać w czytaniu. Pisząc je, będzie bardziej prawdopodobne, że włączenie ich do pisania.

Zwięzłe, proste słowa

Słowa powinny działać jak przełącznik, klikając na obrazek lub idei. Powinny one być konkretne i zwięzłe. Zwroty takie jak "on jej wszystko" są po prostu zbyt ogólnikowe, co pozwala czytelnikowi, aby wstawić własne interpretacje tego, co chcesz powiedzieć.

Zasoby wzbogacania słownictwa

Poniżej znajduje się lista książek, które pomogą Ci poprawić writerly słownictwa.

Wysoce selektywna Słownik Złotych Przymiotniki z nadzwyczaj literat, Eugene Ehrlicha.

Poezja

Poniżej kilka porad od archiwalne kategorii "Poezja". Choć kilka wskazówek, które zostały edytowane przez obecnego guru, James Gapinski, w większości są oryginalne kreacje ostatnich guru Porady Życie.

Proste słowa powiedzieć, najbardziej

Zasada do pisania czyste, precyzyjne werset jest to: najprostsze słowa, które nadal przekazuje swoje znaczenie, jest najlepszy. Wszystko puszyste dopiero się w drodze.

Prosimy nie pisać jak udało Ci dostałem odpowiedzi na wszystkie pytania

Dobry wiersz będzie uniknąć pojazd dla utraconych wnioski autora na temat życia. Pisanie jest o procesie odkrywania, a nie o pobicie czytelników nad głową z własnej mądrości Bożej. Podobnie uniknąć Hifalutin, pompatyczny brzmiące mówić, że jest więcej słów niż treści.

Do rymu, czy nie do rymu?

Rhyming jest osobisty wybór najlepiej wykonane w świetle potrzeb kawałek jest. Niektórzy ludzie po prostu nie cierpię poezji, które rymuje, podczas gdy inni nie uznają wiersz wolny. Większość z nas zapewne mieszkają gdzieś w środku, z poszanowaniem wiersz, który jest po prostu dobry. Dla mnie wiersz jest dobry, jeśli jego obrazy są sugestywne, jego język silny, a jego znaczenie jasne. Czy to rymy jest raczej niewielkie znaczenie.

Jeśli zdecydujesz się rymować, zachować to światło i używać go tylko wtedy, gdy nie masz na siłę słowa do rymu. Jeśli trzeba poświęcić czyste linie wersecie aby rymować, lepiej trzymać się z wiersza wolnego.

Szczelne, czyste wers

Od wiersz jest * bardzo skompresowane forma * pisania, WSZYSTKIE słowa muszą być odpowiednie, dobrze dobrana i sugestywny. Słowa pracy, innymi słowy. Edytuj swoje wiersze do słów, które, stojąc sam, mówią lub dodać nic. Skanowanie w poszukiwaniu cliche-tych i banalne brzmiący język. Czasowniki powinien być aktywny, przymiotniki opisowe i przysłówki prawie zawsze występuje.

Zasada dla edycji werset jest to: najprostsze słowa, które nadal przekazuje swoje znaczenie, jest najlepszy. Wszystko puszyste dopiero się w drodze.

Poezja zasoby online

Poezja Page (Cornell Univ.)

http://www.library.cornell.edu/okuref/lit/poetry.html

Dziennik Pisanie jako pomocy

Dz pisanie może być pomocne dla izolowania swój głos. Należy wziąć pod uwagę kwestie znajdziesz się przyciągały się. Sposób, w jaki można zamknąć pociągi myśli. Jakiego rodzaju informacji sensorycznej można zawierać w swoich opisach. Praca w wyolbrzymiania tych rzeczy. Udawaj, że jesteś bohater mówi w pierwszej osobie o swoich doświadczeniach. Znajdziesz stron dzienniku napełniania. A może pojawi się nowy wiersz z niego.

Izolacji i obszarów docelowych Problem

Okresowo podsumowania obszarów w swoim piśmie, że są co daje kłopoty. Obrazy? Opierając się na tyle napięcia w kawałku? Język tyle świeże? Czy ćwiczenia, których celem tych obszarów i pomóc poprawić. To "szkolenie na miejscu" będzie czynić cuda na piśmie.

Budowanie na betonie Szczegóły

Dobre pisanie, bez względu na rodzaj lub gatunek, zależy od jego wykorzystania konkretnych informacji i zdjęć. Poemat będzie rezonować tylko czytelnika, jeśli istnieje w sferze pięciu zmysłów. Przynieś swój wiersz w dół z abstrakcyjny. Mówiąc o miłości, szczegóły oferty oraz zdjęcia z zmysłów, które wskazują, dlaczego twoje zdanie na ten temat jest wyjątkowy.

Naśladować, ale prosimy nie naśladować

To dobrze, aby być pod wpływem stylu pisarzy podziwiać. Ale uważaj, że nie są po prostu naśladując to, co robią. Musisz napisać w swoim własnym głosem, z własnej dykcji oraz o rzeczach, które Cię interesują.

Znalezienie stylu

Nie martwić o swój znak, lub znalezienie indywidualny "talent" jeszcze. Z pewnością eksperymentować z rodzajów piśmie, ale na początku, tylko skupić się na emocjach i języka zaangażowanym w produkcję solidnych werset. Państwa indywidualny talent - już w was, obiecuję - będzie rozwijać po opanowaniu pewnych podstaw.

Słownik Regulamin poetyckiej

Słownik ten jest dobry odświeżające i wielki zasób, jeśli dopiero zaczynasz i chcesz wiedzieć, które są dla Ciebie dostępne techniki i urządzenia.

http://www.poeticbyway.com/glossary.html

Społeczności i organizacje

Akademia amerykańskich poetów

http://www.poets.org/

Zachowaj Bramki Zaloguj

Pomaga umieścić cele na piśmie. Przed pójściem do łóżka w nocy, zanotować, co masz nadzieję osiągnąć w następnej sesji pracy day's. Uwaga, czy jesteś realizacji tych celów. Jest to pomocne, zwłaszcza jeśli pracujesz nad wieloma projektami.

Pisanie do przerobienia

Gdy sprzedaż do wynajęcia pracuje na pierwszym projekcie coś, po prostu napisz. Pobierz emocje, motywacje postaci, itp, na papierze. Zapisz czasochłonne zmiany na później. Piszemy przepisać!

Notebook zmysłów

Carry mały notes przy sobie, w którym można pisać rzeczy, które obserwować w świecie wokół was. Kicky linia dialogu w metrze, niezwykłe zwierzę, zapach w kawiarni, spór między dwoma kochankami. Notebook może być baza danych dla materiału sensorycznego. Można przez nią kciuk kiedy zablokowane i szybko uruchomić swoje twórcze soki.

Writer's Rutynowa

If you're going to fully tap your creativity, you need to write within a predictable routine each session. Go with what works and feels natural for YOU. Your friend might work well at 6am, but that's not true of everybody.

*Try to write at the same time every day

*Minimize distractions--take the phone off the hook, don't work in site of the fridge or TV.

*Take meal and stretch breaks at pre-set times, if possible.

Język

How is your language? Is it fresh and snappy? Do you make good use of sensory material? Are there any sentences which contain vague, unclear, or unhelpful wording? Are there any inappropriately abstract phrases? Are there any word packages which convey unearned emotion or lack freshness? (Ex., "Something broke inside me," "one thing led to another," "once upon a time," etc.)

Be an observer

Good poetry resides in its author´s observations. Always remember when trying to get an idea across that you are the reader´s eyes and ears on the subject you´re writing about.

Characterization in poetry

Poetry doesn't always mean you just vent your own pain and suffering on the page. Think also in terms of characterization. Like in fiction, you can write from any point of view you want, and about situations you haven't experienced. That's the beauty of writing, you can go where life itself doesn't even take you.

The Idea's the Thing

Below are several archived tips from the former “The Idea's the Thing” category. Though some tips have been edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Stories from life experience

Tip edited by James Gapinski

The Tip:

Fiction doesn´t have to mean you make everything up. You can pull stories from your own life

experience or borrow them from other people. Don´t be afraid to write your own life story.

A Note from the Guru:

The former Life Tips Guru that posted this tip suggested "Just be sure you have had sufficient time to gain perspective on your own trials and tribulations. Only in hindsight do we see the whole picture." While this is partially true, I'd also suggest that you can gain perspective through the writing process itself. Creative writing can be a mechanism for working through complex emotions and issues in your life, fleshing out your true thoughts on paper.

Beauty and the Beast: The magic of character pairs

Sometimes you can create fictional magic just by placing two opposing characters in the same room. Consider opposites or "incompatibles" from real life that might make sparks on the page:

*Spunky waitress and self-absorbed tycoon
*Priest and drug addict
*Hippie chick and JCrew guy
*Southern belle and biker dude

Try making your own pairs--it doesn't have to be about romance. It's about personalities that breed conflict and thus readability.

People watching

Tip edited by James Gapinski

If you´re looking for a fresh story element, try eavesdropping in the park or while riding the subway. Carry a notebook around with you. Jot down the wacky things people say and do. Describe an unusual looking person you see on the street, and try to imagine what his life might be like. Our best story ideas sometimes come from strangers we never get to meet.

Situations

The seeds for stories are often in situation. On a piece of paper, make a list of common situations in which conflict might arise. Let your imagination take over, and experiment with varying degrees of magnitude. My suggestions are:

*Getting a root canal
*An anniversary dinner
*A cross-country flight
*Getting called into Human Resources

Now make your own list. Bądź kreatywny!

Small moments of time

Stories often come out of small moments, in which there is only time enough to perform a brief task or action. Think of things that happen in your life that, while taking only a moment our of your day, can nonetheless become important.

My examples:

*Reading a letter addressed to someone else
*Kissing someone
*Speeding through a red light
*Stealing a wallet

Any one of these could combine with character elements to create a readable story. Now make your own list. Bądź kreatywny!

Character´s struggle with himself

Faulkner said that the only thing worth writing about was the struggle characters had with themselves. Generate story ideas along this line.

Writing Exercises

Below are several archived tips from the former “Writing Exercises” category. Though the following tips have all been edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Writing Prompt: The Telephone Call

Tip edited by James Gapinski

Write a brief story which begins "in medias res" with a telephone call. Have one of the callers inform the other of some event that has taken place. Begin writing

after the call has begun and end it before the characters hang up. In other words, just focus on the dialogue and building tension within the scene. No more than 500 words.

A Word on Creativity Exercises

Tip edited by James Gapinski

These exercises are designed to boost your creativity and show you that the possibilities for story ideas are endless. For exercise purposes, try to keep them to 500 words or less. You may choose to develop them into full stories later, but for now just focus on the task described.

Non-Human Narrators

Tip edited by James Gapinski

Write a story from the point of view of a non-human. This can mean an alien, an animal, or a chest of drawers. The unconventional source of narration frees your creativity and allows you to have some fun with the story. It gives you an excuse to play with dialogue or try your hand at being funny.

What are you most ashamed of?

Tip edited by James Gapinski

The superlatives in our lives--the most frightening, most hilarious, etc.--are the seeds for our stories. Try writing a story about something from your past that you are ashamed of. Don´t write about something that happened within the last year--it must be something you have gained perspective on.

Beauty and the Beast: The Magic of Character Pairs

Tip edited by James Gapinski

Sometimes you can create fictional magic just by placing two opposing characters in the same room. Consider opposites or "incompatibles" from real life that might make sparks on the page.

Personalities that breed conflict create increased readability.

Characterization

Tip edited by James Gapinski

Take a few moments and answer the following questions about the protagonist in your story. This will help you generate ideas about where the story will go and how it will develop during revision. Keep in mind that there may and can be multiple answers for each.

* What does my character want?

* What does he or she fear?

* How does he or she deal with his emotions?

* What are his or her social and intimate relationships like?

* What are his or her past experiences, and how does he or she regard them?

* What does he or her view (or not view) as personal responsibilities?

* What elements of the spiritual does he or she exhibit, and how does he or she deal with them?

* What does he or she do for a living?

* What does he or she do for leisure?

* What failures does he or she secretly feel accountable for?

* What biases or prejudices motivate his or her behavior?

* Are there any "catch phrases" or verbal quips that are unique to him or her?

* Does he or she dream at night? If so, of what?

* Where does he or she go in daydreams?

* What strikes him or her as humorous/non-humorous?

* What does he or she take seriously or fail to take seriously?

Other Resources:

The University of Iowa Writing Center: "Writing Exercises for Creative Fiction Writers - Characertization."

Point of View

Tip edited by James Gapinski

Write a story that employs more than one point of view. The exercise focuses your attention on point of narration, so that you are conscious of things like physical observations, language, and personal biases unique to each individual character.

Other Resources:

Writer's Digest: "Fiction: Point of View," by Steve Almond.

Dialogue

Tip edited by James Gapinski

Write a story in which one character tries to "sell an idea" to another. Focus on the verbal exchange as one character attempts to persuade the other, and on heightening the tension throughout the scene. Begin in medias res, don´t worry about getting us in to the scene.

Other Resources:

Poe War Writer's Resource Center: "12 Exercises for Improving Dialogue," by JC Hewitt.

Writer's Write: "Screenwriting Writing Exercises - Dialogue," by Stephen J. Cannell.

Barnes & Noble: Write Great Fiction: Dialogue, by Gloria Kempton; 2004 (book).

The Liar

Tip edited by James Gapinski

Write a story in which one character is clearly lying. This can be either the narrator or another character. You´ll want to focus on peeling away the layers of truth and untruth--the non-liar(s) will inwardly and outwardly wrestle this out.

Writing Prompt: The Dinner Party

Tip edited by James Gapinski

Write a story centered entirely around a dinner party. One of the characters should be mysterious in some way, inspiring the other guests to ponder and discuss him or her.

Character Driven Plot

Tip edited by James Gapinski

A good plot always traces back to character elements. Characters find themselves in situations and must act and react to those situations as best they can. Consider this as you construct the plot of your story.

As a pre-writing exercise, make a list of situations your character might find him or herself in. Then, in a separate column, try and predict what might happen based on what you know about the character.

Writing Prompt: Given First Line

Tip edited by James Gapinski

Write a story beginning with this line: "I didn´t hear you come in last night."

Other Resources:

Short Story Ideas: "First Lines"

Reading Lists

Below are several archived tips from the former “Reading Lists” category. Though some tips have been edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Fiction Reading List--Novels

Caramelo--Sandra Cisneros

Winter Range--Claire Davis

Love Medicine--Louise Erdrich

Plainsong--Kent Haruf

Beloved--Toni Morrison

Sweet Hearts--Melanie Rae Thon

Books on Writing Reading List

What If: Writing Exercises for Fiction Writers--Anne Bernays & Pamela Painter

Fiction Reading List--Short Stories

Trash--Dorothy Allison

A Relative Stranger--Charles Baxter

Among the Missing--Dan Chaon

Woman Hollering Creek--Sandra Cisneros

The Cage Keeper--Andre Dubus III

The Stories of Breece DJ Pancake--Breece DJ Pancake

Out of the Girls Room, Into the Night--Thisbe Nissen

Oparte na faktach

Below are several archived tips from the “Non-Fiction” category. Though some tips have been edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Before you sit down to write

Make a list of what you have and don't have to write this article. Are you working

purely off personal experience? Are you embarking on new territory and need background info and interviews? This pre-writing housekeeping will help you focus your research and may save you time and painful rewrites.

Keep an articles journal

Clip out articles that speak to you or seem examples of good writing. Place them in an articles journal. If you have time, jot down a few thoughts on your entries. When it comes time to write and revise your own articles, you can consult the pieces in your journal for inspiration and direction.

List your experiences and curiosities

Create columns on a piece of paper, with headings HIGHS, LOWS, EPIPHANIES, PASSIONS, and THINGS I'D LIKE TO KNOW MORE ABOUT. Go as far back as memory will allow and fill each column with as many entries as you can. Highs and lows should be self-explanatory--those moments that made you sail or brought you down. For epiphanies, you will want to focus on turning-points--those events that caused a major change in thinking or lifestyle. Obviously there will be some overlap across these three categories.

When you've got five or six for each column, take a look. These are your stories. Pick one that grabs you at the moment and set to work.

Online resources for magazine publishing

Magazine Publishers of America

www.magazine.org

Writer's Market

A comprehensive resource that will point you to editors, agents, and will help you find homes for your work. Available online and in print.

http://www.writersmarket.com/index_ns.asp

Get a magazine collection

Start collecting issues of magazines you would like to publish in. You can buy them individually at bookstores, or get a subscription (saves you $$ if you consult the mag often.)Read cover-to-cover for a good sense of what the publication is looking for.

Interviewing options

The best way to interview is in person. You can audiotape, get a sense of the person in their natural environment, and interact with them on a more relaxed level. However, for the shy or time-pressed, phone interviews are often a good answer. You'll need to prepare just as if you were meeting your source in person, even though you don't have to change out of your pajamas.

Email sources can be an option as well, if you're having trouble landing a meeting with the source. I personally like to save it for follow up questions, but if you don't need extensive information it can be a quick way to get some questions answered.

Do I need one?

Unless you're writing from personal experience (using your own voice), a good interview or two can be the difference between a skimpy article and one that punches (and sells!) To be on the safe side, set up a one-on-one with a reliable source and meet with them. You can always cut their info in the final draft if you don't end up needing them.

Freelance Writing Sources

Occasionally freelance writing sites will post jobs for fiction writers. However, creative writers are luckily enough to find work in all sorts of areas, from marketing to blogging. Below are some links to a few popular freelance writing sites.

http://www.freelancewritinggigs.com

http://www.odesk.com

http://www.freelancewriting.com

http://www.guru.com

http://www.craigslist.org

Prepare and consult an articles journal

Clip out articles that speak to you or seem examples of good writing. Place them in an articles journal. If you have time, jot down a few thoughts on your entries. When it comes time to write and revise your own articles, you can consult the pieces in your journal for inspiration and direction.

Prepare & consult an articles journal

Clip out articles that speak to you or seem examples of good writing. Place them in an articles journal. If you have time, jot down a few thoughts on your entries. When it comes time to write and revise your own articles, you can consult the pieces in your journal for inspiration and direction.

Różny

Below are several archived tips from the “Miscellaneous” category. Though some tips have been edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Online Diaries

Scribbling on paper isn't the only way to record your thoughts these days. There are plenty of online journal services that will give you space to vent and philosophize. Most are free!

Check out:

Diaryland

www.diaryland.com

Diarist.com

www.diarist.com

SFWA Nebula Award

Given annually by the Science Fiction Writers of America. Search winners and finalists for great writers to learn from.

http://dpsinfo.com/awardweb/nebulas/

Haiku

Haiku's ideally include some element of season or nature in them & are a clever form on their own.

Podstawy:

_______________

Haiku has 3 lines and 17 syllabes distributed in 5, 7 and 5. The haiku conveys a "snapshot" impression of a moment, feeling, or observation from nature.

You can find more detailed resources & even submit your haikus on A Haiku Homepage.

http://home.clara.net/pka/haiku/haiku.htm

Links for Crime Writers

Officer.com. Click here for info on just about anything police related.

http://www.officer.com

Romance Writers links

http://www.geocities.com/charlottedillon2000/

Journal Writing Links

Journal For You--a vastly informative site for those wanting to develop their journaling experience.

http://www.journalforyou.com/

Writers Workshops

The Erma Bombeck Writer's Workshop is a hub for humor writers and features articles & general info on the business. There is also an annual writing contest and a conference.

http://www.humorwriters.org/

Online Resources

HumorLinks provides an astounding wealth of humor related resources. It's worth flipping through, even though it also includes a fair amount of joke sites and such.

http://www.humorlinks.com/cgi-bin/sites/page.cgi?d=1&g=index.html

Science writing links

http://www.research.att.com/~andreas/sci.html

Online Workshops

If you're looking for a journaling workshop, but are low on spare time, consider going online.

http://www.writingthejourney.com/

Nature Writing links

http://www.connix.com/~fmusante/nature/nature.htm

Memoir writing links

Memoir Writing community at Suite 101

http://www.suite101.com/welcome.cfm/memoir_writing

Places that might consider your screenwriting manuscript

StudioNotes.com

http://www.studionotes.com/StudioNotes/index.html

ScriptPimp.com

http://www.scriptpimp.com/home/

Dave Barry´s Miami Herald Column

Dave Barry is a humor writer who manages to be naturally funny (hilarious, even) without ever really going over the top.

http://www.miami.com/mld/miamiherald/living/columnists/dave_barry/

How to be funny on demand (link)

http://www.wsws.ca/humor.shtml

Good Writers to Learn From

Contemporary Writers

________________________

Rick Bass

Annie Dillard

Gretel Erlich

Barry Lopez

Farley Mowatt

Terry Tempest Williams

Classical Writers

________________________

Henry David Thoreau

Reading List

Deadly Pleasures is a site that stays up-to-the-minute on crime writing publications. This page provides a good list of crime novels that have received acclaim.

http://www.deadlypleasures.com/dplist2001.htm#US Novels

Writers to Learn From

Isaac Asimov

Ursula K. Leguin

Ideas for entries

Journaling can often be a place to lazily record your thoughts as they meander. But sometimes you will want to experiment with focused writing exercises on a specific topic. Here are some random ideas--add your own to the list.

*My earliest memory

*The sounds of nature

*A terrifying experience

*Being single/involved/married/divorced/widowed

Handmaking a Journal Book

You might enjoy the physical craft of building a journal from scratch. Many cultural centers and craft stores offer workshops on how to put one together. For a reasonable fee, you'll get materials, fabric, instruction and a place to work. Zdecydowanie warto sprawdzić.

Finding an agent

The best place to research agents is with the Writer's Guild. They keep a log of agents who are active and, most importantly, legit.

http://www.wga.org/agency.html

Independent Mystery Booksellers

The Independent Mystery Booksellers Association is a good resource if you want to find quality crime fiction. You can search for books on the site. Check out their Top 100 list!

http://www.mysterybooksellers.com/favorites.html

Reading List

Leaving a Trace: On Keeping a Journal

by Alexandra Johnson

The best book resource I have come across for journaling. It emphasizes the importance of journaling to creative development and touches on many personal aspects of the genre. Includes great exercises to get you started and stoke your creativity.

Screenwriting links

The Mad Screenwriter

(Download scripts from your favorite movies!!)

http://www.madscreenwriter.com/

Screenwriting Directories & Resources

http://www.dvshop.ca/dvcafe/writing/screenres.html

Sci Fi Writing Associations

Science Fiction & Fantasy Writers of America

Be sure to check out the page for "Craft." It gives great resources on the basics of Sci Fi Writing.

http://www.sfwa.org/

Links for FanFic writers

Fan Fiction on Force.Net. A community of fan fic writers, with a huge archive and mailing lists.

http://fanfic.theforce.net/

Tak dla zabawy

Below are several archived tips from the former “Just for Fun” category. Though some tips were edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Write a Story in Pictures

Instead of a writing a story, create one using pictures you've found on the internet or in old catalogs or magazines. Then, ask a friend to guess the plot of the story! This is a fun game to do with close friends, family, or loved ones.

Haiku for Two

Grab a buddy and head to the park. Jot down a few haikus about the scenery and take turns reading aloud to each other.

Fun with Magnetic Poetry

Grab a Magnetic Poetry box at the bookstore and go wild. Suspend what you know about good poetry and try for the funniest, most absurd, or just plain awful. Get a gang together and have a tournament.

The Dinner Party

Throw a dinner party or other casual gathering for a few friends. Play the kiddie game where one person tells the first few lines of a story, going around the table until each person has gotten to contribute a piece. Let the story wind and meander. Be creative and adventurous. Go around the table until the story is complete. Be sure to video/audio-tape it so that you can make a written transcription later. Put the typed-up version into an attractively decorated booklet and send to your guests as souveneirs of the fun!

Sketch in your journal

Sketching while you think can be a relaxing and fun activity. Forget words today. Just sit on your front stoop and sketch the world as it goes by.

Write under a pseudonym

Write a provocative letter-to-the-editor and submit it to your local newsletter under a pseudonym. If you live in a small town, you're likely to hear gossip about this mysterious firebrand no one's ever heard of.

Write from an unconventional POV

Write a short-short or poem from an unconventional POV, such as a space-alien or a hammer. Submit the final piece to a humor journal like the Funny Times (http://www.funnytimes.com)or post it on your personal website.

Join an online writer´s community

Writing communities like Writing.com are great outlets for your creativity when you want to relax and have some fun. You can create and post haikus, write a column about telemarketers, and offer feedback on what other registered authors are doing. You can be as silly or serious as you want.

Inspiracja

Below are several archived tips from the former “Inspiration” category. Though some tips were created and edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

An unquiet mind

When you feel your thoughts racing due to stress or excitement in your life, it can be difficult to sit still and get work done. Writers must find ways of focusing on their tasks, because creativity cannot flower in chaos. Experiment with various meditation and relaxation techniques to relax your mind. Simply sitting on a cushion and attempting to gain some control over your thoughts is a good exercise. When you can willingly empty your head of thoughts, you can choose which ones to allow in.

Guy de Maupassant

"Whether we are describing a king, an assassin, a thief, an honest man, a prostitute, a nun, a young girl, or a stallholder in a market, it is always ourselves that we are describing."

"But I Have Nothing To Write About!"

You have nothing to write about? Nonsense! Your life is an exciting mix of conflict, pain, joy, thrills, achievements, disappointments, humor, and terror. Any one anecdote from your experience is the seed for a story. Start a journal. Write down those peaks and lows that make life worth living. Soon you'll see a thread to tug at and you'll be on your way.

John Steinbeck

"When I face the desolate impossibility of writing 500 pages, a sick sense of failure falls on me, and I know I can never do it. Then gradually, I write one page and then another. One day's works is all I can permit myself to contemplate."

Barbara Kingsolver

"Close the door. Write with no one looking over your shoulder. Don't try to figure out what other people want to hear from you; figure out what you have to say. It's the one and only thing you have to offer."

9 to 5

If you're like most people, you need a job during the day in order to live. How to make time for writing? If you're serious about pursuing writing, you'll need to make adjustments elsewhere in your life so that your best hours aren't used up commuting and sleeping through staff meetings. Look for work that offers flexible hours, days off, and generous personal time. Try to finagle a day or two a week working from home, so you can set your own hours. Get up early. Make your weekends sacred for writing time. Get a cheaper apartment or a roommate to share the rent and decrease your work-week hours. Whatever you decide, write during the same time of day and for the same period of time each session. You will train your creativity to flow then, and in time you'll start getting a lot done. You don't need to carve out 40 extra hours a week. Flannery O'Connor wrote everyday from 9 am-12p.m. and published plenty. You will too!

Writer´s Block

Everybody gets blocked at one time or another. Sometimes it lasts a few hours, sometimes weeks or months. And the factors that lead to it are limitless: stress, poor health, mental or physical exhaustion, difficulties in personal relationships, or JUST PLAIN RESTLESSNESS. (In which case, do you really need another trip to the refrigerator?)

When you find yourself blocked, try and figure out why. If you're just feeling rundown, take some time to get your mind and body back into working order. Pounding the keyboard when you're knackered is a losing battle. If it's something more, like a creative standstill, there are exercises you can do to get your juices flowing again. And there's no shame in taking breaks.

Writer's block is NOT, however, something we claim when we'd just rather be sleeping or playing whiffle-ball. Don't blame the muse because you have ants in your pants. Get a routine and try to stick to it, even if it hurts.

William Faulkner

"Read, read, read. Read everything—trash, classics, good and bad, and see how they do it. Just like a carpenter who works as an apprentice and studies the most. Read! You'll absorb it. Then write. If it is good, you'll find out. If it's not, throw it out the window."

Your unique story

Always remember when you are writing that the thing you are trying to create is valuable because it is coming from you. Your life story is unlike anyone else's that has ever lived. Your point of view, your impressions are all unique, and so your words are priceless. Remember that in the face of rejection, exhaustion, writer's block, and frustration.

Eudora Welty

"To imagine yourself inside another person...is what a story writer does in every piece of work; it is his first step, and his last too, I suppose."

Write it down!

Everybody has something unique to say, because they have unique experiences, thoughts, and feelings. There are a million stories floating around your memory banks right now, and probably more in your imagination. Don't be afraid to write them down!!

Keeping a Writer´s Journal

A writer's journal is a good place to keep track of your goals in general and for a specific piece. Scribble ideas, possible plotlines, work out the structure of your novel. You can also treat your journal like a diary—write about what frustrates you, excites you, makes you laugh. Write about your characters as if they were real people—yet another way to fill them out. When you hear a kicky line of dialogue on the subway, write it down! You might use it in your next story.

Kate Braverman

"Writing is like hunting. There are brutally cold afternoons with nothing in sight, only the wind and your breaking heart. Then the moment when you bag something big. The entire process is beyond intoxicating."

Earnest Hemingway

"My aim is to put down on paper what I see and what I feel in the best and simplest way."

Giving yourself grief

You need to give yourself a talking-to every now and then. Discipline is, after all, how we find and stick to productive routines. But don't give yourself such a hard time if you're having trouble getting a flow going one day. And don't guilt yourself for turning off your laptop one night and going out for drinks with the girls. You need breaks, time away from the novel to regroup. The guilt-tripping writer is an exhausted writer is an unhappy, unproductive writer.

Albert Einstein

(Ok, he's not so much a writer, but he did have some wonderful ideas...)

"Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."

Let your imagination go

When writing in your private journal, let your imagination guide you and don't hold back. Some of our best ideas, some of our best lines come when we're being honest with ourselves in private.

Finding Inspiration

Inspiration for the budding writer is everywhere.

*Reread those books that first got you interested in writing as a youngster--for me it was JANE EYRE. I thought the story was great, and that Charlotte Bronte was extremely cool for her determination to write what was in her heart. This is where the writerly ambition begins.

*Attend readings and booksignings with writers you admire (and some you've never heard of!). Ask questions during the Q&A session--find out how the writer works and what makes him or her set pen to paper.

*Scan the headlines for events worthy of fiction. "Man found dead in home with 300 chickens," etc.

*Make lists of your peak experiences, low points, and moments of epiphane. You will return to these again and again.

Mark Twain

"Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great."

A little help from the greats

Not only do established writers have great work to learn from, they also have words of wisdom that may inspire you in your writing journey. If you come across a gem that you'd like to share with the rest of us, feel free to email it to me.

Attend a workshop or seminar

If you think you might like to put some of your thoughts and experiences to paper, consider a workshop or seminar on writing, or sign up for a class at your local university. Many cities have Adult Education institutes which offer affordable instruction in a supportive atmosphere, so you can take multiple classes. Getting feedback from a group is great for helping you grow and gain confidence. You might even end up with new friends!

An infinity of possibilities

As a beginning writer, you have the world at your feet in the sense that you can go in any direction with the stories you want to tell. Essay? Haiku? Short story? Prose poem? Newspaper article? The sky is indeed the limit as long as you are willing to experiment, focus, and not give up.

Keeping a Reader´s Journal

Keep track of what you read each week. It will enhance your growth as a writer by forcing you to think critically about the genre/medium you're trying to master. If you're reading a particularly good short story collection, or a nature essay that speaks to you, take a few minutes and jot down why—see where it inspires you to go.

So much work...How will I ever...?

Michaelangelo said of his art: "I saw the angel in the marble and carved until I set him free."

Think of your writing this way. Don't worry about how much work you have to do or how hard it's going to be to complete that novel, screenplay, memoir. Just chip away in little chunks until you discover you've gotten somewhere--until you find the angel at the end.

You´re one of the lucky!

Pat yourself on the back for being a sensitive person who wants to do something with those stories, dreams, memories, and moments that make your life your own. If you get discouraged, just remember. Not everybody feels the need to write, and even fewer carry through on that need. You're incredibly lucky!!

Keep a Little Black Book

Buy a small hardcover journal that can fit in your purse, back pocket, or car. This way, every time you see something that catches your attention that might fit into one of your stories, write it down. Sometimes something that is seen or overheard can help you create the perfect character for your next story!

Visual Inspiration

If you are experiencing writer's block and are unable to think of the right word, situation, character, or story line, one of the easiest ways to get ideas is to browse through photography websites.

Some great websites that have several categories of photos include:

photos.com

Flickr: Explore!

photo.net

Picasa Web Albums: Explore

Freewrite Daily

Freewriting daily in a journal or a blog helps keep the 'juices flowing' even if you are not currently working on a creative writing piece. This makes it a lot easier to come up with ideas when you do start a short story, poem, or novella.

Bonus: A journal or blog may also become a source of your own story ideas if you have writer's block.

Margaret Atwood

"A ratio of failures is built into the process of writing. The wastebasket has evolved for a reason."

Use Your Bad Memories

Think of the most terrible moment of your life. Maybe it was the death of someone close to you, or a very bad breakup or divorce. Even though these moments are in the past, they can still invoke intense emotions. Use your feelings and emotions to create a character or play up a scene in your current writing project. Using your own emotions makes a major difference in the honesty of the story.

Getting to the Story

Below are several archived tips from the former “Getting to the Story” category. Though some tips were created or edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Establish Regular Writing Time

Tip created and edited by James Gapinski

Writer's block happens to everybody at some point, but you can help avoid unnecessary bouts of frustration and unproductiveness by establishing a proactive writing routine.

Dedicate certain times during the day to writing. Eventually you'll get in tune with the schedule, and when the writing hour dawns, your mind will instinctively slip into author-mode.

What Makes You Happy?

Think of objects, people, or animals that make you the happiest. Using these in stories will help you create positive and engaging energy in your stories or other creative writing pieces. Because happiness is such a strong emotion, it's important to use it whenever possible.

Write the Story Backwards

Tip edited by James Gapinski

If you have a great story idea, but don't know how to start it, start at the ending. Write the ending first and work your way backwards. You'll have a great story in no time.

Drawing on basic emotional experiences

A story can, on one level, be "about" something in the abstract emotional sense. Shame, fear, regret, disappointment, the sense of having failed...These are the emotional elements that cause us to act in life. So consider crafting stories inspired by these emotions.

Examples:
*My most shameful act
*My most painful betrayal
*My most profound regret about someone no longer living.

The unavoidable heart of the matter

Dig deep into the heart of situations you have found yourself in in the past. A story lies not in the infinite mix of details that beget a scene, but in the one unavoidable fact that alone necessitates action from the character. A bank teller is robbed by the kid she used to babysit. A man believes his wife has secretly terminated her pregnancy. Etc. When deciding to recreate a story on paper, you must distill it to the one element that keeps it from going in any other direction and work outward from there. If there's no *one* element, it may not be the story you want to tell.

Stories about Shame

What are you most ashamed of? The subject of shame is simply fascinating. You can be ashamed of just about anything for just about any reason. Cheated on your girlfriend? Didn't visit your aunt in the hospital? Made a bad showing at the reunion? You could probably write shame stories for years on end. It is that pervasive to the human experience. We all have things that we wish we had or hadn't done, and it's not simple regret. Explore the various shames of your life, and extrapolate from the life stories of others. Shame will get characters moving in some amazing ways!

Fikcja

Below are several archived tips from the “Fiction” category. Though some tips have been edited by the current guru, James Gapinski, most are the original creations of past Life Tips gurus.

Język

How is your language? Is it fresh and snappy? Do you make good use of sensory material? Are there any sentences which contain vague, unclear, or unhelpful wording? Are there any inappropriately abstract phrases? Are there any word packages which convey unearned emotion or lack freshness? (Ex., "Something broke inside me," "one thing led to another," "once upon a time," etc.)

Show vs. Tell

There are two ways of getting an idea across in fiction--SHOWING and TELLING. Descriptive language which paints a picture of what you want to convey is always the better way--it's simply more interesting to read. Telling the reader what to think is flat and boring, and does not inspire him or her to read the prose carefully and thoughtfully. Oto kilka przykładów.

TELLING: "They held the gala in the big ball room, and the decor was beautiful."

SHOWING: "They held the gala in the big ball room, the one in which the Christmas tree stretched to the ceiling, and gold silk bunting draped the walls. A buffet of fruits, nuts and chocolates stood in the corner."

Clearly, the "Showing" example tells us exactly what the room looked like and why it was beautiful in the narrator's opinion.

Plot or character?

Good fiction is always character-driven, as opposed to plot-driven. Plot is necessary, in the sense that without things happening, there is very little for the characters to do and consider and react to. But you should be pulling stories from within your characters. What are they afraid of? Czego oni chcą? What prejudices or biases do they possess that will motivate them to act? Finding out these things about your characters will give you a wealth of directions for your story to take.

Taking stock of your scenes

List your scenes(or cut out with scissors), so that you can get a sense of what weight they have in the story, whether they belong, are working individually, and are working with the whole. Analyze each carefully. Read them aloud so that you can hear how they would sound if spoken. Make a list of scenes you need to include in the next draft.

Dramatic cliches to avoid

*Beginning with predictable imagery: "It was a dark and stormy night," etc.

*Too much dialogue exchanged over the telephone.

*Killing off characters as a means of resolving their issues quickly

*Allowing "fate," "fortune," or "chance" to be the saving grace at the end.

*Coma-related drama

Let your work get cold

One final note on editing: let your piece get cold for at least an hour before beginning serious edits. A day if you can afford it. Your most objective analysis will occur when your writing has “gotten cold.”

Further Reading on Plot

This page features a concise article on the Top 10 plot hangups for beginning writers.

http://www.sff.net/people/alicia/10prob.htm

A wealth of imagery

Make sure you are injecting your story with plenty of imagery from the characters' environment. The characters' senses will take note of things throughout the story, so be sure to include the smell of bread baking, the lap of ocean waves, the grit of beach sand on someone's toes.

Whose story are you telling?

It's important to consider whom you want to TELL your story before you begin writing. Point of view means everything. The person narrating your story will tell it in his own peculiar way, due to his vantage point, experiences, biases, etc. Even if the narrator is an omniscient force outside the action, you must be conscious of this so that the narration will be consistent.

What does the narrator know or not know? What are his biases? What attitudes might make his account suspect? What do you hope to accomplish in the story, and would this particular person enable you to do so?

Am I ready to write a novel?

A novel is a complicated thing. Multiply the frustrations you've felt with trying to perfect a short story by about 10, and that is the level of focus and maturity required to produce a novel. Use your beginning years to hone craft and gain a mastery of language. A novel will likely flow from some idea one of your mature stories generated. So don't be in a hurry or pressured to produce the Great American Novel.

Isolate and target problem areas

Periodically take stock of areas in your writing that are giving you trouble. Dialogue? Building enough tension in scenes? Language fresh enough? Do exercises that target these areas and help you improve. This "spot training" will do wonders for your writing.

Inner Life vs. Page Action

In addition to the behaviors and speech we see on the page, your characters must also have an "inner life" that comes through in narrative. You must account for their thoughts, because this is where the real meat of an individual resides. People often do and say things contrary to their real selves and emotions, and they frequently leave things unsaid. Clue us in to the characters' internal workings so that we can understand them better.

Situation and Character

Plots should unfold because something within a character has caused him to act. Think about real life: your life story unfolds as it does because it is a combination of the situations you find yourself in and the choices you make within these situations. The same is true, or SHOULD be true, of your characters. Don't lock them into a pre-determined plot. It won't work out. Be flexible with the chain of events in your story or novel. There are a million directions your character can take it!!

A Story´s Innate Intelligence

At some point in revision, your story will begin to assert its own ideas for how it should develop. Though you are the creator and ultimately in charge of the direction your story takes, you should be sensitive to the "voice" of your story. You are like a sculptor, chipping away at the rock. Something beautiful and perfect lies beneath, and how close to it you get depends on how good you are at using your writerly ears. It takes focus and extreme quiet. You must think. What should the finished product of this story look like? You will no doubt experience the frustration of trying something in your story that just flat refuses to work. This is the story's way of directing you toward what DOES work. Eventually you have to let go a little, let the story write itself. You MUST be able to admit when something isn't working--even if it is an idea you love intellectually.

Finding your style

Don't worry about making your mark, or finding your individual "flair" just yet. Certainly experiment with types of writing, but in the beginning, just focus on how to tell a story and how to produce solid prose. Your individual flair will emerge when you have mastered certain basics.

Starting with conflict

Begin with whatever is eating at your character. Relationship failing? House burned down? Get to the point as quickly as you can. In the first line if possible. The faster you engage your reader in the heart of your story, the more likely they'll be to finish it. Boring, over-intellectualized beginnings that leave the reader asking "What's the story here?" are simply doomed.

The trap of "plotiness"

Be careful to avoid stories where outcomes/resolutions depend on an intricately connected chain of external (ie, non-character-related!) events. Tolkein's LORD OF THE RINGS trilogy is an example of what you don't want happening in your stories. While we love the characters, the real movement of those books depends on surprise events a few pages down the road.

Read it back to me

Take the time to read finished scenes aloud, possibly into a tape recorder, so that you can hear their rhythms as a reader would. Note as you listen to yourself:

*Does the dialogue sound like something real people would say?

*Is the pace of the scene too fast or two slow?

*Do I provide enough narration between lines of speech so that the reader understands the conversation?

What life is this?

When you write a story, you will no doubt choose to center it around a specific situation, into which you will introduce a character. Before he can react to the conflict you throw at him, there must already be a fully constructed life, full of disappointments, joys, pain, etc. The character will meet the new conflict WITH the baggage of his past experiences. Take care to develop this properly. It will help your reader interpret the characters' behaviors in the "present time" action.

Keep a goals log

It helps to put goals in writing. Before you go to bed at night, jot down what you hope to accomplish in the next day's work session. Note whether or not you are meeting these goals. This is helpful, especially if you are working on multiple projects.

Editing Yourself

At some point, you have to step outside your role as creator of a piece and start editing it. You have to think objectively and critically about what you've written. What sounds clunky? What language sounds trite or not specific enough? What trains of thought within characters' heads aren't carried through fully enough? Where do you need more or less narration, and more or less scene to balance? These are workpoints you need to consider over and over as you revise a piece. You can always make something better. Try to think of your piece as though you were an editor looking at it for the first time. Pay especially close attention to what Faulkner called “your darlings—“ those little phrases you love & expect the whole world will too. They may need to be cut more than anything!

Journal Writing as an aid

Journal-writing can be a help to isolating your voice. Take note of the issues you find yourself gravitating toward. The ways in which you close off trains of thought. What kind of sensory information you include in your descriptions. Work at exaggerating these things. Pretend that you are a character speaking in the first person about his or her experiences. You will find the pages of your journal filling up. And you might get a new story out of it.

Basic Character Elements

Strong characters in fiction come about by answering the following questions:

*What does my character want?
*What does he fear?
*How does he deal with his emotions?
*What are his social & intimate relationships like?
*What are his past experiences, and how does he regard them?

*What does he view (or not view) as responsibilities to himself and others?

*What elements of the spiritual does he exhibit, and how does he deal with them?

This is just a start. Like real people, characters will be complex and do things that aren't readily explainable. Dig. Ask questions.

Breaks in time

You do not need to always feed scenes directly into one another. It is fine to insert a "break" into the text, indicating that some time has passed but that nothing occurred in the interim worth reporting. Breaks can also precede changes in point of view.

Author vs. Narrator

Most of the time you want your narrator to do the talking instead of yourself, the writer. You are merely pulling the strings. Give the POV character his own ideas, biases, vantage point, etc.

Forward Movement

A piece of fiction must move forward in some way. Characters must act, react, choose. In other words, keep a line of "things" happening. A plot can neither climax nor resolve if characters are not making decisions and acting. Keep them in the path of other characters, who will force them to make choices and carve out their own destinies.

Notebook of the senses

Carry a small notebook around with you, in which you can write things you observe in the world around you. A kicky line of dialogue on the subway, an unusual animal, a smell in a coffee shop, a dispute between two lovers. The notebook can be your database for sensory material. You can thumb through it when you're blocked and jump-start your creative juices.

Balancing Scene with Narration

Take care to strike a balance between dramatic scene and narration. If you're not sure which of the two you need to develop more, take a pair of scissors. Cut out all your dramatic scenes and compare them to the remaining passages of narrative summary/commentary. Is there drastically more of one than the other? You may need to work in the area you're coming up short in. The odds are, you're cutting scenes short. In that case, it's simply a matter of analyzing the individual scenes for places where you can extend the dialogue or be more detailed in the non-speech passages.

Flashback

Flashback is a good method of presenting a character's past to us. However, you must use it carefully. Never transition into a flashback by saying, "I flashed back to the summer I was sixteen," or "It took me straight back to the night I was robbed." This is clunky, awkward writing. Transition into flashback subtly, without fully disengaging from present time action. Characters are allowed to "remember," but the memory trigger must stay in sight. Return to present time action as quickly as possible.

Middles

In stories and novels, it is often true that the beginnings and ends are strong, while the middle sections tend to sag--long passages leading up to the piece's climax that don't seem to have a lot of action or else the action is strung too far apart to be engaging. The middle is a good place to tease out some of the threads you have planted in the beginning chapters. In fact, the middle is what links the beginning to the end, so concentrate heavily on whether or not you are accomplishing this. Make a list of the major threads you want to carry through, and work on tugging at them in, say, pages 100-175. This will keep the piece moving and the reader engaged through the end.

Logistical Bores

Leave out the logistical elements of initiating tasks and general "getting around." In other words, don't take time to explain in detail how a character gets into a car, drives somewhere (unless critical action takes place ON the drive!), puts on a bathing suit, answers a telephone, or enters a room. We all know how this basic stuff works, and it isn't worth reporting in real life OR fiction. So leave it out.

Motivation & Conflict

Characters clash because their motivations are incompatible. Think about how this happens in real life. You must isolate those inner qualities that spur a character's behavior before you put him in a room with a potential sparring partner. Bądź konsekwentny. The arc of a story eventually traces back to motivation.

What does my story arc look like?

Draw a "time line" on a piece of paper and insert the major plot points from your story. This will help you see where you left things after your first draft. You will see places where you can add or cut a scene. You will see your climax and resolution phases in relation to each other. Then you can ask: does my character need more of a kick in the pants this time around? do I throw him too many curves? does he need to be more/less of a bastard/romantic/worrywart/sycophant/etc.?

Make your characters do the work

One way of fattening up your characters is to have them write letters and diary entries. Let your character "tell" you about himself. You won't necessarily paste what you write directly into the story, but it will at least give you a broader framework from which to view them. Don't be surprised if your story takes off in a brand new (improved) direction.

Just another dull conversation?

I keep beating this drum. Dialogue in fiction is NOT what it is in real life. Think of all the conversations you've overheard on the subway, in line at the DMV. Most are boring to your ears, right?

As a fiction writer, you get to pick and choose what words and information you put into dialogue. You compress, you edit out the uncompelling elements until you have something succinct that builds in tension and moves the story along.

Sculpting your characters

Good characters in literature stay with us because of the detail with which their creators have written them. Be sure your characters have their own mannerisms, speech patterns, catch phrases, habits, fashion sense, etc., so that they leap off the page.

Finding your voice

Each (good) writer writes with his or her own peculiar way of saying things. Oddly, though, it is often difficult to reach the point where you are writing as “you” and no one else. It is hard to break free of our influences. It is hard to resist mimicking a particularly inventive style in another writer. But finding your writer's voice is perhaps the most important roadblock to conquer in your development. Everything you write will be colored by your outlook and sense of phrasing. Style will grow from it once the voice is found. So let's find it!

Jak to robimy? Take a look at what you've written so far. Compare one of your stories or poems to those of known writers, and to those of your unpublished peers. What about your work is different from theirs? Is it just a matter of different plots and different names? If so, you have work to do. But if your characters and narration sparkle with even a flicker of freshness, you must work to bring this out in the rest of your work. You want people to read one of your poems and say, “That has GOT to be a Sophie Snarfblatt!”

Emulate, but don´t imitate

It's fine to be influenced by the style of writers you admire. But be careful that you are not simply imitating what they do. You must write in your own voice, with your own diction, and about the things that matter to you. Simply changing the title and "modernizing" a Chekov story is not authentic writing. The story and the way of telling must be your own.

Beginning vs. End Protagonist

Consider your protagonist at the beginning of the story and again at the end. Do you see changes in his character as a result of what he has experienced? You should be able to.

Writing to Rewrite

When you're working on a first draft of something, just WRITE. Get the emotions, the character motivations, the general story on paper. Save time-consuming edits for later. We write to rewrite!

Using your senses

Writing is about the five senses. Language that does not work off sight, sound, taste, touch or smell in some way is flat and boring to read. (Can you say stereo instructions?) So bring your descriptions of your fictional world down from the abstract. Put us in the moment so precisely that we don't confuse it with another moment, or worse, a “generic” moment.

Forward movement

A piece of fiction must move forward in some way. Characters must act, react, choose. In other words, keep a line of "things" happening. A plot can neither climax nor resolve if characters are not making decisions and acting. Keep them in the path of other characters, who will force them to make choices and carve out their own destinies.

A Dramatic Push

Tip edited by James Gapinski

Dialogue can often revive a story that has "written itself into a corner" or is otherwise feeling flat. If your story needs livening up, try putting two people in a room together. Give them something provocative to talk about. Let the tension grow as the characters´ agitation grows. This will provide instant plot movement.

The Natural World in Fiction

Some of us are more intuned to nature than others, and will simply notice trees, plants, etc. in their own observations. If you are one of these people, play it up--it's a great gift. Any physical imagery you provide will only help put the reader further into the moment.

Climax/Turning Point

Whatever situation you place your character in, at some moment in the story he will be forced to start moving, thinking, choosing differently. The action will rise to a point at which it can go no further, only reverse, with great internal changes to the characters. This is most easily seen in novels, but it also works in stories. After the climax, your protagonist will be different. He's learned something, he's lost something, he's figured out why he does certain things. Choose your climaxing action carefully, so that it does justice to the internal struggle the character is undergoing.

What´s not being said

Like narration, good dialogue is about revealing more than it tells. Your dialogue must be subtle enough to suggest those things beneath the surface of literal speech. In other words, to catch what's NOT being said.

Dialogue Abuse

Read over the rules for dialogue in the "Dialogue" section, and see if you have broken any. You'll probably want to compress dialogue in the second draft, cutting out um's and well's, eliminating rhetorical questions, and packing each line with a little more punch. Look for places where you can bury instead of quote.

Novels vs. Short Stories

Short stories are not baby novels, nor are novels necessarily expanded short stories. A particular story is told in novel form because the short story is neither roomy nor flexible enough to deal with it. Novels go into vastly greater depth, and they can accomadate more POV variation. In the end, novels must come to a point of closure that short stories are allowed to avoid.

Tone

Be conscious of the tone with which you are writing. Are you sarcastic? Serious? Simply poking fun? Make sure this is appropriate to your subject matter. Irony during a funeral scene must be handled just right, for example.

Tight, clean prose

Edit your prose--the individual words and sentences--so that each line is tight and clean. ALL words must be relevant, well-chosen, and evocative. Working words, in other words. Comb your story for words which, standing alone, say or add nothing. Scan for cliche's and trite-sounding language. Verbs should be active, adjectives descriptive, and adverbs nearly always absent.

The rule of thumb for line-editing is this: the simplest word that still conveys your meaning is best. Anything fluffier is just getting in the way

What is prose texture?

Prose texture is literally the "feel" of your writing. Every writer has a unique combination of diction, rhythm, and images that sets the sound and feel of a passage apart from another writer's. Pay attention to how your writing sounds when read aloud. Often the difference between and good and amazing story is in the texture of the writing.

Body Language

Pepper your passages of dialogue with beats of body language. A character nervously tugs his ear, sips a beverage, coughs and covers his mouth, etc. This keeps the reader visualizing the scene and contributes to its rhythm.

Concrete Detail

Good writing, whatever the form or genre, depends on its use of concrete details and images. Your prose texture should be a weaving of minute detail that puts the reader in the EXACT moment you have in your own mind. These details will set your moment apart from others that might occur in fiction. For example, when speaking of love, offer details and images from the senses that indicate why your take on the subject is unique. Tell how you love your lover's blue hair, or the way the birthmark on her hand resembles Richard Nixon in profile. Anything to create a real, original scene.

Keeping track of characterization

Since novels are large, it is helpful to keep a written account of the specifics of each character´s inner self. Likes, dislikes, catch phrases, experiences, favorite possessions, etc. This will help you stay consistent through to the end and probably save you some revision time.

Focusing on an image

Many wonderful stories center around a single image that carries thematic weight. Experiment with some free-writing on an image that speaks to you and see if a story could surround it. If you've already got an image that grabs you, see what happens when you place it in the first line of the story. Make sure you build up some tension around it--in other words, it will need to have some meaning for each character in order to carry meaning throughout the story.

Dialogue--Tread Lightly

Dialogue must be carefully written, paced, and chosen. Speech in fiction is NOT the same as speech in real life. Dialogue should only be used when narrative summary won't suffice. It exists to give flavor to a character's speech and to illuminate his or her motivations--try to avoid using it to simply convey information.

Burying your dialogue

Sometimes it´s better not to use quoted speech in a story. This is true if what a character is saying can easily be summarized by the narrator. This is what we call "burying" the dialogue. Alternating passages of buried speech with quoted speech often improves the scene´s rhythm. Here is an example of a line of speech we could easily bury, because its info can be summarized without sacrificing flavor: "The shopgirl put the bracelet into a paper bag and rang him up. ´I´ll just put your receipt in the bag.´ she said." We don´t need to "hear" the clerk say she´s going to put the receipt in the bag.

A writer´s routine

If you're going to fully tap your creativity, you need to write within a predictable routine each session.

*Try to write at the same time every day

*Minimize distractions--take the phone off the hook, don't work in site of the fridge or TV.

*Take meal and stretch breaks at pre-set times, if possible.

Using dialogue to flesh out characters

One simple way of providing information about characters, particularly the POV character, is to drop it subtly into a line of speech from another character.

This example, from Shirley Jackson's story "ELIZABETH", shows us how another character views the narrator:

"When {Elizabeth} came to her stop...and when she reached the door, the woman was near it, staring at her as though wanting to remember her face. "Dried-up old maid," the woman said loudly, and the people around her in the bus laughed." p.154

In this way, the author reveals information about Elizabeth that she could not reveal for herself--that she has gotten old before her time and, as the rest of the story bears out, has moments of extreme pretension.

Experiment with injecting character detail into dialogue.