grsail.com

Piwonia

Piwonia


Piwonia, zwany także paeony (Paeonia) - Wśród najbardziej efektowne z hardy byliny, z wielką piękno koloru i często zapach. Choć istnieje kilka gatunków w kolekcjach, najważniejsze są hybrydy uzyskane przez inter-skrzyżowania. Peonies są podzielone na dwie grupy drzewa lub krzewiastych rodzaju, zawierających odmiany P. Moutan; i zielne rodzaje. Hybrydowe rodzaju uzyskano głównie z P. officinalis i inne rodzaje europejskich, wraz z Chin gatunków albiflora, sinensis oraz szlachetny. Europejski kwiat odmiany wczesne i Chińczycy późno, tak aby kwitnienia jest wydłużony.

Piwonia Kultura i warunków uprawy

Dobre wilgotne gliniasta, wzbogacony krowiego łajna, to najlepiej nadaje się do gleby piwonie. Najlepszą porą do sadzenia to wrzesień-październik; wcześniej, tym lepiej. Nowe korzenie są w trakcie tworzenia w tym czasie, a rośliny szybciej rozpocząć działalność. W każdym przypadku sadzenia powinny być zakończone, gdy korony pozostają w uśpieniu. Aby podzielić i przeszczep wiosną, kiedy wzrostu jest śmiertelne dla sukcesu, równie źle jest, że duże okazy z przesadzania nienaruszone. Są to poważne podstawowe błędy. Rośliny posiadające trzy lub pięć koron pulchne są zdecydowanie najlepsze dla plantatora. Masz grunt dobrze przygotowany przez nawożenie i wykopów do głębokości około 3 metrów i posadzić je na co najmniej 4 metrów od siebie w każdym kierunku. Nie kwitnie długo przed drugim lub trzecim roku. Otwarta pozycja jest najlepsza. Rozrywek piwonia w najgłębsze i najbogatsze gleb, a raz dobrze obsadzony jest dobre dla kilkunastu lat bez zakłóceń. Gdy ustalono stosować gnojowicę jesienią i zimą.

Wrzesień i październik to najlepsze miesiące do sadzenia Moutans, ale jeśli sadzone z doniczki mogą być wystawione na wiosnę, kiedy wszystko niebezpieczeństwo przymrozków jest skończona. Dobry zestaw jesienią rośliny wytwarzają wiele kwiatów drugim lub trzecim roku po posadzeniu, a wkrótce stał się najbardziej atrakcyjnym elementem ogrodu. Oni kwiat pierwszy żadnej piwonie i wyciągnął swoje kwitnienie na początku maja. Sadzac, ze względu na ich początku kwitnienia, osłaniające je z pozycji północy i wschodu należy wybrać, aby młode pędy przetargowe i kwiatów, które mogą uniknąć złego wpływu wiosenne przymrozki. Dopiero w drugiej połowie tego wieku tylko biały, róża, łosoś, i liliowe rodzaju były znane; i jesteśmy dłużnikiem pana Fortuny na swoich chińskich odmian, z których większość ma szkarłat, fioletowe i magenta kwiatów. Von Siebold też wprowadza szereg japońskich odmian, które jednakże stanowią innej rasy, i które są przede wszystkim jedno- lub semi-double.

Odmiany

Wśród hybrydowych Paeonias istnieje wiele odmian kolor biały, jasnożółty, łosoś, ciało-różowym i wielu odcieni pośrednich z karminu do najjaśniejszego fioletowy. Wśród najstarszych odmian najbardziej niezwykłe are-grandiflora, podwójne białe; Louis Van Houtte, papaveriflora, triumphans rubra, sulphurea plenissima, rosea superba, Zoe, Mme. Calot Gloria Patriae, a książę Troubetskoy. Najpiękniejszych świeżej daty są-Dobre panna Rodzaje: Argus, Armida, Autumnus, Druhna, hrabina Warwick, księżna Sutherland, Emily, Frank Bramley, olbrzymi, panno Ida Chamberlain, pani J. Gundry, pani, Philip H. Templeman Miller, Stanley, Król, Królowa. Podwójne Rodzaje: Agnes Mar Kelway, Arethusa, Beaute Francaise, Canarie, Comte de Paris, Coronation Dean Hole, dr Bonavia, Duc de Wellington, księżnej de Nemours, szlachetny superba, Ella Christine Kelway, Etendard du Grand Homme, Festiva Maxima, Glory Somerset, Henri Demay, Duff, Lady Alexandra Lady Curzon, Leonie, Królowej Róż, Mme. Vilmorin, Monsieur Rousselon, Octavie Demay, Philomele, Prolifera tricolor, Mme. Uroczy, pani. Calot, Mme. Charles Leveque, królowa Wiktoria, Reine des Francaises, Solfatarri Virginie, Souvenir de Gaspar Calot, Triomphe de Paris, Wenus. Istnieje wiele innych-na przykład formy P. officinalis (takich jak anemonaeflora, rubra i Sabini oraz różowym, purpura i białych odmian podwójnie kwiecistymi); także P. albiflora, peregrina, paradoxa, a zwłaszcza małe P. tenuifolia, z pierzastych liści i dużych głębokich czerwonymi kwiatami. Istnieje podwójna forma tego gatunku i odmiany nazywane latifolia z szerszym liści, a jeden z pierwszych Paeonies na kwiatek. Wtedy nie ma P. lobata, z drobnymi pojedynczych kwiatów łososia-szkarłat; i P. corallina, rodzimych roślin, z pojedynczymi kwiatami czerwono-fioletowy następnie przystojnych strąki czerwone i czarne nasiona. Ale najbardziej wyraźna wszystkim jest P. Wittmanniana, z pojedynczymi jasnożółtych kwiatów na początku maja. Do niedawna był to jedyny znany piwonia z żółtymi kwiatami, a nowy P. lutea należy raczej do piwonii drzewa. Te, jak również odmiany, są całkowicie odporne i nie wymagają ochrony przed mrozem, ale ciężkie.

Zastosowania Krajobraz

Poza tym ich wartości do ogrodu właściwego, istnieje kilka roślin bardziej dopasowane do dzikiego ogrodu; i najbardziej błyskotliwych i jeden z najodważniejszych rzeczy w dzikim ogrodnictwie jest grupa szkarłatnych piwonie, lub którykolwiek z gatunków odpornych na łące trawy, na początku lata. To może być zarządzany tak, by weszły w krajobraz ogrodu, by tak rzec, i są widoczne w znacznej odległości od niektórych punktów widzenia. Tak umieszczone, że nie mogą być w sposób, kiedy się z kwiatu, jak czasami się w mieszanym granicy.

Podobne Kwiaty

Piwonia drzewa

Drzewo Piwonia (Paeonia Moutan) - szlachetna roślina wielkiej urody dla jego odmian, które są bardzo liczne. Jest wytrzymały, i odpowiednio obsadzone wymaga nieco uwagi; cenna także dla granic i do trawników. Jej kwiaty są wspaniałe wczesną wiosną, a jej młode liście zakładać każdy odcień koloru z fioletowym-purpura na zielony. Drzewo Paeonies nie są szczególnie co do gleby i stanowiska, rosną i kwiatów oraz na glebach wapiennych, lub tych z dobrym glina piaszczysta. Moutans są podajniki brutto i obszernie spłaty hojne zabiegi z okazjonalnych top-opatrunków wpół rozłożonej krowiego łajna.