grsail.com

Parkinsona wiąże się z nietolerancji glutenu

Parkinsona wiąże się z nietolerancji glutenu

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurologicznym osłabiające, a nie było wiele spekulacji na temat możliwości objawy Parkinsona związane z nietolerancją glutenu, ale do tej pory nie przeprowadzono badań rozstrzygających zostały wykonane do zbadania tych dwóch szczególnych warunków. Jest ona jednak, dobrze wiadomo, że wielu pacjentów z nietolerancją glutenu wystąpią objawy neurologiczne, bez oznak uszkodzenia jelit, a niektóre z tych objawów są zadziwiająco podobne do choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona jest częścią większej rodziny zaburzeń neurologicznych, znanych jako zaburzenia układu ruchu, w którym działanie silnika stopniowo ulega pogorszeniu przez utratę niektórych neuronów wytwarzających dopaminę. Według Narodowego Instytutu Chorób Neurologicznych i Udaru Mózgu (NINDS), choroba Parkinsona jest identyfikowany przede wszystkim przez kilka typowych objawów motorycznych, w tym:

  • Drżenie: Niekontrolowane drżenie, zwykle drobnych mięśni ruchowych kończyn i twarzy
  • Sztywność: Sztywność i trudności w ruchu nóg i tułowia
  • Spowolnienie ruchowe: Powolne i pracował świadomym ruchem
  • Niestabilność postawy: problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacji

Inne, rzadziej występujące objawy to depresja, trudności w połykaniu lub żucia, przerwanego snu, choroby skóry i trudności w funkcjonowaniu organizmu. Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania stanu, ponieważ nie ma jeszcze ostateczne badanie krwi lub skanowania mózgu, która dokładnie określa choroby Parkinsona wykluczając innych zaburzeń. Rozpoznanie opiera się zwykle na neurologicznej oceny i historii choroby.

Objawy neurologiczne Czułość glutenu

Dr M. brytyjski naukowiec Hadjivassiliou napisał obszernie na zjawisku Non trzewną Gluten Czułość, W 2010 numerze The Lancet, dr Hadjivassiliou przedstawia główne neurologiczne warunki, które zostały jednoznacznie związane z wrażliwością na gluten, w tym:

  • Gluten ataksja: Jednym z najczęstszych objawów neurologicznych nietolerancja na gluten, gluten ataxia cechuje brak koordynacji niedoskonałej mowy, drżenie i niezdolność do kontrolowania szybkości i siły ruchu.
  • Neuropatia obwodowa: Uszkodzenie nerwów przenoszących komunikaty z kończyn i tułowia do rdzenia kręgowego i mózgu. Objawy to drętwienie, mrowienie lub ból skóry lub kończyn i zaburzenia chodu.
  • Miopatia: osłabienie mięśni lub zaburzenie czynności włókien mięśniowych.
  • Mielopatię: Uszkodzenie rdzenia kręgowego.
  • Sztywny zespół Man: Postępująca sztywność ciała.

Chociaż nie ma badań w dostępnej literaturze, że porównanie tych dwóch warunków bezpośrednio, istnieją wyraźne paralele i logiczne jest, aby wziąć pod uwagę objawy Parkinsona związane z nietolerancją glutenu jest bardzo realne. Zaledwie 30 lat temu, pierwsze przypadki neurologiczne objawy celiakii odnotowano w zdiagnozowanych chorych na celiakię i spotkała się ze sceptycyzmem. Obecnie jest powszechnie akceptowane, że wielu pacjentów z objawami trawiennych również zaburzenia neurologiczne, a eksperci zaczynają akceptować możliwość objawów neurologicznych występujących niezależnie od klasycznych objawów jelitowych celiakii.

Czy Parkinsona Związany Z Nietolerancja glutenu?

W chwili obecnej nie ma możliwości dowiedzenia się pewności, czy choroba Parkinsona jest związane z nietolerancją glutenu, ale nie ma też nic złego w próbie do diety bezglutenowej w ramach kompleksowego planu leczenia. Dieta bezglutenowa jest wolne od ryzyka opcji, że nie wymaga diagnozy lub recepty, i ma potencjał, aby mieć rzeczywisty i pozytywny wpływ na stan.

Jeśli uważasz, że nietolerancja glutenu może być odpowiedzialne za objawy, należy rozważyć w trakcie testu przeciwciała gliadyny. Jest to szybkie, stosunkowo bezbolesny test i daje a lekarz pomysł, jak twoje ciało reaguje na gluten. Alternatywnie, możesz po prostu próbować diety eliminacji glutenu i zmianę stylu życia, w zależności od sposobu objawy odpowiedzieć.