grsail.com

Jeanne Paquin

Jeanne Paquin (1869-1936) była pierwszą kobietą, aby zdobyć międzynarodową sławę w branży mody. Jej kariera trwała konstrukcja trzech dekad 1891/20.

Biografia Jeanne Paquin

Urodziła Jeanne Marie Charlotte Beckers w l'Ile Saint-Denis, na przedmieściach Paryża. Jako młoda dziewczyna była zatrudniona w sklepie miejscowego krawieckim, a następnie stał się krawcowa na wybitnego paryskiego firmę Maison Rouff. W lutym 1891 roku wyszła za mąż Izydor Rene Jacob dit Paquin (legalnie zmieniła się w 1899 roku) Paquin, były bankier i biznesmen. Na miesiąc przed ślubem założył Dom Paquin na 3, rue de la Paix, gdzie od dwóch lat poprzedzających był partnerem w biznesie couture pod nazwą Paquin LaLanne et Cie. Tworzenie nowego modelu biznesowego, z Madame jako projektantem i jej mąż jako administrator biznesowej, kilka zbudował biznes couture, którego zakres i na całym świecie wpływy były niezrównane stylistyczne w pierwszych latach XX wieku. Ich innowacyjne podejście do marketingu i młodzieńczej jeszcze wystawne projektowania estetyki przyciąga modnych kobiet na świecie, które były już gotowe do nowej mody obrazu pod koniec epoki wiktoriańskiej. Lista klientów zróżnicowane i prestiżowe zawarte znanych aktorek i kurtyzany, royals Europejską, żony amerykańskich potentatów biznesowych, takich jak Rockefeller, Astor, Vanderbilt, Ballantine i Wannamaker. Na jego wysokość dom zatrudniała ponad dwa tysiące pracowników, wyprzedzając nawet dom Worth. W 1907 roku zmarł nagle Izydor Paquin, pozostawiając Jeanne Paquin do głowy ich imperium mody sam. Jej przyrodni brat, Henri Joire, i jego żona, Suzanne, dołączył do niej jako partnerzy w 1911 roku przeszła na emeryturę w 1920 roku, a jedenaście lat później poślubił Jean-Baptiste Noulens, francuski dyplomata. Dom Paquin pozostały otwarte w ramach szeregu projektantów, aż połączyła się z Worth w 1954 Worth Paquin zamknięta w 1956 roku.

Innowacje Biznes

Bystry i pomysłowy w ich podejściu do prowadzenia działalności gospodarczej, z Paquins pochodzi praktyk, które później stały się standardowe procedury operacyjne w świecie mody. Większość zamiatanie była koncepcja ekspansji międzynarodowej poprzez otwarcie oddziałów zagranicznych. W 1896 roku dom otworzył oddział w pełnej skali w Londynie, pierwszy tego rodzaju, gdzie motywy z domu Paris zostały wyprodukowane w pracowni na lokalnym terenie. Oddział w Buenos Aires, a zakład w Nowym Jorku futra następnie w 1912 roku, a ostateczna oddział otwarty w Madrycie w 1914 roku.

Paquins wziął również odważnych inicjatyw w zakresie relacji z klientami i marketingu. Od samego początku, w przeciwieństwie do podejścia uboczu im współczesnych, Paquins opracowany osobistych relacji z klientami, które skierował swoje indywidualne osobowości i potrzeb planowania. Wykorzystanie od początku moc blasku i rozrywki promowania odzieży, wysłali piękne młode aktorki do opery i wyścigach ubrani w ich najnowszych modeli, kilka często sobie ten sam strój. Później pani wprowadziła wszystkie-białe finałach balet na jej pokazach mody, a w 1913 roku produkowane "parady" sukienki sukienka zaprojektowanych specjalnie dla tańczyć tango na popularnych "Tango Teas" odbyła się w poniedziałek po południu w pałacu w Londynie. W 1914 roku wysłała całą swoją kolekcję wiosenną na amerykańskiej trasy koncertowej, która obejmowała Nowy Jork, Filadelfia, Boston, Pittsburgh i Chicago. Mody były modelowane przez własne manekiny Paquin, którzy zdumieni społeczeństwa poprzez noszenie fioletowe i różowe peruki na ulicy.

Prywatne zdjęcia oraz Podziękowania

Piękny, elegancki, inteligentny i charyzmatyczny, Paquin sama była najlepsza publicysta własnego stylu. Zawsze nosiła swoje własne projekty, a powszechnie podziwiane przez publiczność, była pierwszą kobietą, która stała się ikoną mody, ustanawiające precedens dla Gabrielle Chanel. Równie uznaniem dla jej umiejętności biznesowych, otrzymała wiele nagród i nominacji, wszystkie nowatorskich rozwiązań dla kobiety w jej czasie. W 1900 roku jej koleżanki couturiers wybrano ją do głowy ich pierwszy publiczny zbiorowy wyświetlacz couture w wielkiej paryskiej Wystawy Światowej. Odznaczona Orderem Belgii Leopolda II w 1910 i prestiżowy Legii Honorowej w dziedzinie handlu w 1913 roku i został wybrany na prezydenta de la Chambre syndicale couture, oficjalnej organizacji paryskich couturiers, w 1917 roku.

[Czasem] ... to jest materiał, który mnie inspiruje. Ale mam inspiracji wszędzie. Kiedy jestem w podróży lub spaceru na ulicy, kiedy widzę zachód słońca z pięknymi blendings koloru, często mam natchnienie, które pomaga mi się rozwijać nowe kombinacje. ... Nasza praca w pewnym sensie przypomina malarza.

Jeanne Paquin w wzory i Publicite 1913.

Odzież Projekty i Znak rozpoznawczy artystyczne

Dom zaoferował pełną gamę odzieży, które obejmowały modę na każdą okazję-chic tailleurs (garnitury) na dzień nosić; ekstrawaganckie odzieży, zwłaszcza okłady wieczór; i ubrania sportowe, które były sprzedawane w specjalnym dziale otworzył w 1912 roku w oddziale w Londynie. Opulent futra i futra przybraniem ubrania zawsze były specjalnością. Paquin ubrania były znane ze swojej wyobraźni design, doskonałą jakością wykonania i niezrównany kunszt. Genialny artysta i kolorysta, Paquin stworzył zapierające dech w piersiach efekty wizualne z koloru, światła, faktury i tonalnej niuansów, które wahały się od eteryczną luminescencji w Filmy, pastelowe sukienki modne 1900/10, do śmiałego żywiołowość w kreacji inspirowanych orientalnymi, że przestrzegane. Zachowane przykłady tych ubrań są jednymi z najpiękniejszych dzieł sztuki w tkaniny, jakie kiedykolwiek stworzono. Techniki Podpis do osiągnięcia tych efektów, szczególnie w starszych kawałków, zawarte warstwy, mieszania i zasłanianie filmy i materiały fakturowych z subtelnie różnych odcieniach; wzniecanie grę światła na powierzchni odzieży poprzez zestawianie listwy i lekkich tkanin o różnej odzwierciedlający cechy, często przedstawiając je z kontrastującymi rur, szenili; i budowania projektu motywy powierzchni gęste inkrustacji najmniejszych możliwych elementów dekoracyjnych, zwracając uwagę na wielkość minut gradacją i zmianę miejsca. Niekończące odmiany lśniące paillettes, koraliki, cekiny, oraz drobno pracował marszczenia i ruching box-plisowana wstążka wykończenia; wyściełane aplikacja; koraliki jedwabne zwojów; i nanosi były netto niektóre z ulubionych materiałów użytych do nasycić suknie z wyjątkowo Paquin jakości obrazu. Inne cechy były niekonwencjonalne kombinacje materiałów, takich jak szyfon z sukna w dostosowanych garnitur i pasków futra na filmy, pastelowe wieczorowej sukni. Zawsze szuka nowości i indywidualizm dla jej projektów, często włączone elementy Paquin z innych epok i kultur w jej współczesnych wzorów, jak w płaszczu 1912 operowej ukształtował z tkaniny pochodzącej z XVIII wieku i nanoszone jak rzymskiej todze. Jej kolorowy akcent podpis był genialny różowy, i była znana z użyciem dramatycznej czarno, zarówno jako akcent i jako elegancki kolor sam w sobie. Neoklasycyzm był ulubionym motywem projektu.

Podczas gdy jej artyzm w efektach wizualnych i kompozycji był niedoścignionym, Paquin również przeznaczone do funkcji i komfortu. Przez jej promocji tych zasad, była znaczącą siłą w ruchu moda kierunku nowoczesnym stylu, który miał trzymać w 1920 roku. Ona sama często sobie praktyczne, kostek, niebieski serge garnitur do pracy. 1905 roku była już agresywnie promowanie bardziej naturalny i mniej restrykcyjne linię imperium, że ustanowiony kontekst dla radykalnych wersjach Paul Poiret z dnia 1908 roku W latach 1912 i 1920 roku zaprojektowała ubrania dla aktywnej kobiety, takie jak suknia, że ​​kombinowane krawiectwo z draperiowanie, więc że może być noszona z odpowiednio dzień do wieczora, a wersja kuśtykać spódnica, które przechowywane wąską linię, ale pozwolił na swobodę ruchów wynalazku ukrytych plis.

Składki Paquin w obszarach biznesu, persona publicznej, sztuki i projektowania wyrobić jej miejsce w historii mody jako pierwszy wielki kobieta projektanta mody.

Zobacz także Fashion Designer; Paris Fashion; Ozdoby; Charles Worth.

Bibliografia

Buxbaum, Gerda, wyd Ikony Mody:.. XX w Monachium, Londynie i Nowym Jorku: Prestel Verlag, 1999.

McAlpin, WL "Mme. Paquin Zasłużony. Znani Krawcowa i jej metody." W wzory i PUBLICITE. Jeanne Paquin. Tom 336. Niepublikowane notatnik, 1913.

Reeder, Jan Glier. "Dom Paquin." Tekstylia i tekst 12 (1990): 10-18.

-. "Odniesienia historyczne i kulturalne w Odzież z Domu Paquin." Tekstylia i tekstowe 13 (1991): 15-22.

.. Sirop Dominique Paquin Paryż: Adam Biro, 1989.

. Steele, Valerie Kobiety Mody. Projektanci XX wieku Nowy Jork: Rizzoli Międzynarodowe, 1991.

Troy, Nancy J. Couture Kultura: A Study in Modern Art i Fashion Cambridge, Mass .: MIT Press, 2003 r..