grsail.com

Jak wybrać Zdrowe Węglowodany

W ostatnich latach wiele wypowiedzi zostały dokonane na temat szkodliwych skutków węglowodanów. To doprowadziło do powstania low-carb diet. W rzeczywistości, węglowodany są ważnym źródłem energii dla aktywności fizycznej, a to jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania różnych narządów w organizmie. Jednak niektóre rodzaje węglowodanów są bardziej korzystne niż inne, a konsumpcja tych węglowodanów prowadzi do lepszego zdrowia.

Co to są węglowodany?

Węglowodany są skrobie, cukry i celuloza i są rozbite i przekształcone w glukozy lub cukru we krwi po ich spożyciu. Istnieją dwa rodzaje węglowodanów: węglowodany proste i złożone, a klasyfikacja żywności do nich podzielone jest na podstawie prędkości, przy której cukier jest rozkładane i wchłaniane. Proste węglowodany mogą być absorbowane szybciej, ponieważ są one wykonane z zaledwie 1 lub 2 jednostek cukrowych. Nadmiernego zużycia tego rodzaju węglowodany mogą prowadzić do podwyższonego poziomu cukru we krwi, co może pogorszyć warunki, takie jak cukrzyca i zespołu metabolicznego. Z drugiej strony, węglowodany złożone są uważane za zdrowsze węglowodany, ponieważ organizm ma więcej czasu, aby strawić i wchłonąć je. Jako takie, zapewniają bardziej przedłużone uwalnianie energii i może poprawić kontrolę łaknienia.

Wybór Zdrowe Węglowodany

Zdrowych węglowodany znajdują się w wielu różnych rodzajów żywności. Ogólnie rzecz biorąc, naturalne i niewybredny żywności o niskiej wartości indeksu glikemicznego są najzdrowsze. Oto niektóre z produktów, węglowodanów, które należy uwzględnić w diecie.

1) Owoce i warzywa: Większość owoce i warzywa nie są kaloryczne i zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, błonnik, minerały i fitochemiczne. Mogą one pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i przynieść inne korzyści dla organizmu. Jak wynika z badań, osoby, które zużywają dużo owoców i warzyw, są mniej podatne na choroby serca i raka. Aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo węglowodanów i innych ważnych składników odżywczych, należy jeść co najmniej 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia.

2) Całe Ziarna: W miejsce zwykłego makaronu, makaron lub ryż, należy starać się spożywać niewybredny całe wersje ziarna tych pokarmów. Niewybredny pełnoziarniste są umiarkowanie mało kalorii i są bogate w błonnik. Ponieważ organizm ma więcej czasu, aby je strawić, mogą sprawić, że uczucie sytości przez dłuższy okres czasu. Są doskonałe możliwości dla tych, którzy planują, aby schudnąć. Przykłady pełnoziarniste zawierają chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, makaron razowy i owsa.

3) słodkie ziemniaki: Ziemniaki zawierają bardzo mało tłuszczu i zawierają dobre ilości witaminy C, błonnika i potasu. Jednak regularne ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny wartości i mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych, jeśli są spożywane nadmiernie. Powinny one być zastąpione słodkich ziemniaków i ziemniaki, które mają niższe wartości indeksu glikemii.

4) Fasola: Fasola jest zdrowe węglowodany żywności, która zawiera dużo błonnika i białka. Mogą one poprawić wydajność układu pokarmowego i promowania ogólnego stanu zdrowia. Są one głównym źródłem białka w wielu diet wegetariańskich.