grsail.com

Jak napisać Senryu Poezja

Senryu poezja jest krótkie trzy wyłożone Japoński formą poezji, która jest bezrymowy i podobne do Haiku w strukturze. Zawiera 17 sylab lub mniej. Zamiast skupiać się na kigo, i pory roku, jak Haiku ma tę formę centrów poezji wokół ludzkiej natury i zazwyczaj ma satyryczny ton.

Tradycyjnie jedna linia ma 5 sylab, druga linia ma siedem sylab i trzech z pięciu linii sylaby, ale nie wszystkie Senryu poezja następuje tej reguły. Niektóre mają 17 sylab lub mniej. Wykonany został przez słynnego poety Karai Hachiemon, którego imię było Senryu długopis Karai.

Następujące jest jednym z jego najbardziej popularnych wierszy, które ma tylko 9 sylab:

Bandyta,
kiedy złapać,
mój własny syn.

© Senryu Karai

Poniższy przykład przez poetę KuKu Kichigai ma 17 sylab, ale nie wynika z formularza 5/7/5:

Zawalić urwiska,
Nie mogłem nie zauważyć,
kwiaty wiśni.

© kuku Kichigai

Pierwszym krokiem do pisania wierszy Senryu jest wymyślić temat i jaki komunikat ma być przekazane. Biorąc pomysły z życia rodzinnego i doświadczeniami z przyjaciółmi i współpracownikami jest dobrym miejscem, aby rozpocząć.

Gdy temat jest ustalone, następnym krokiem jest rozpoczęcie notował pomysły i frazy. Budowanie na tych pomysłów, aż tworzą trzy linie i dodać do 17 sylab lub mniej. Senryu wiersze wydaje się proste do pisania, ale w rzeczywistości nie jest łatwo przekazać pełną wiadomość w trzech krótkich linii.

Pierwsza linia powinna utworzyć ustawienie, a przedmiotem powinno być przedmiotem drugiej linii; Trzecia linia powinna wykorzystać działania podsumować wiersz. Jest to prosty sposób podejścia do pisania Senryu. Z praktyki i więcej przykładów czytania proces pisania staną się bardziej naturalne.

Jedną rzeczą do zapamiętania podczas pisania tej formy poezji jest to, że nie jest to skomplikowane. Senryu używa prostego języka i zawiera humor. Oto kilka innych przykładów napisanych przez współczesnych poetów:

Jakby to była wiosna
zielona pleśń
na ser

© Garry gay

spieszyć godzinna
Blondynka w peelingów Porsche
pomarańczowy

© Robert Bauer

To trwa ćwiczyć, aby doskonalić tę formę poezji. Dobrze jest czytać dzieła innych poetów, aby w pełni zrozumieć ideę. Przykłady Senryu poezji można znaleźć w Internecie na różnych stronach Haiku oraz w lokalnej bibliotece.

Pisanie Senryu poezji może być trudne na początku, ale po koncepcja jest chwytany i rozumieć tę formę poezji może być zabawne i ekscytujące napisać.