grsail.com

Fryzjer

Fryzjer wydają się pojawiać z cywilizacji. Stosunkowo niewiele wiadomo o pierwszych w historii, coiffeurs którzy zakręcony brody sumeryjskich książąt i zbudował wspaniałe nakrycia głowy egipskich księżniczek, z tym, że egipskie bóstwa zawarte boga fryzjerski. Kwadraty rynku starożytnych miast greckich zawarte fryzjerskie, gdzie ludzie mogli leniuchować i plotek. Miasta Roman zawierał także Salony fryzjerskie, odwiedził głównie przez klasę średnią, podczas gdy niewolnicy ubrany głowy kobiet z wyższych sfer. Praktyki te przetrwały w bizantyjskiego wschodu, długo po tym, jak został zniszczony w Łacińskiej połowie imperium.

Hordy Wikingów i arturiański szlachetność ciemnych wieków niewątpliwie nadal ścinać włosów i wykończenia brody, ale fryzjerzy jak np zniknął wraz z miast, w których nie zawsze praktykowane handlu. Wracają do zapisanej historii z ożywienia życia miejskiego i mody w średniowieczu. Średniowieczne miasta organizowane Gildii o Barber-lekarzy, którzy, oprócz golenia klientów, wystrzelił czyraki i przesunięte zęby. Fryzjerstwo zawód nadal rozwijać w okresie renesansu, szczególnie w Ubiory głowy kobiece stały się bardziej popularne i rozbudowane. Częściej niż nie, fryzjer damski był przez zasadniczo ekspres perukę.

Nowoczesna epoka wspaniałych fryzur i coiffeurs gwiazd, jak "Champagne", który otworzył pierwszy salon kosmetyczny w Paryżu, pojawiła się wraz z rozwojem społeczeństwa sądu w XVII wieku. Sądy Karola II i Ludwika XIV, były jednymi z ostatnich miejsc, gdzie mężczyzna coiffures były tak ważne, jak kobiet, ale jak wymyślne Ubiory ery zależał od umiejętności peruce twórców-francuski sąd zawierał ponad czterdziestu z nich w 1656- fryzjerzy stał się zbędny.

XVIII zdecydowanie należała jeszcze do decydentów w peruce. Choć generalnie peruki męskie przybrała skromniejszych rozmiarów, w połowie nakrycia głowy 1700 kobiet osiągnęło bezprecedensowy wymiary i podnieśli architektów do nowego poziomu wyeksponowany. Léonard stał się najbardziej znanym jego rówieśników, pod patronatem Marii Antoniny. Tyle zrobił miejsce zaufanie królowej w jej COIFFEUR, że w 1791 roku, jako rodzina królewska próbował uciec rewolucyjnej Francji, wysłała go od razu do Brukseli z kolekcją klejnotów koronnych i-choć aresztowano król przed nim nie może osiągnąć , Rewolucja Francuska boli fryzjerów Tłumi ekstrawaganckie coiffures i zamiłowanie do peruk i przyspieszając niszczenie cechów, które chronionych monopol fryzjerskie na golenie i krwawienia.

Mody do twarzy ogolony dla mężczyzn i długie, naturalne włosy dla kobiet, wykonane wieku industrializacji i urbanizacji spektakularne jednym fryzjerskich. Fryzjerzy zatopiony do bycia wśród najuboższych i najbardziej wypłacane rzemieślników. Pojawienie się niezwykłą golenia króla w 1903 roku Gillette groził im utratą dużo ich pozostałej działalności. Jak dla fryzjerów damskich, masa kobiet pracujących w miastach i na farmach nie mieli ani potrzeby, ani pieniędzy na ich usługi. Damy społeczeństwa mogą nazwać na artysty fryzjer dla bardzo specjalne okazje, ale większość z codziennej pracy organizowanie włosy spadła do pokojówek swoich damskich.

Dopiero pod koniec XX wieku, wraz z pojawieniem się "Marcel" fali, że fryzjerstwo zawód zaczął się w jego dzisiejszym kształcie. Piękne, długotrwałe fale, że Marcel i jego naśladowców utworzone przyciąga kobiety do salonów kosmetycznych w niespotykanych ilościach i dał fryzjerów ogromny nowe źródło dochodów. Sukces "marcelling" odzwierciedlenie również istotne zmiany społeczne, w coraz większej niezależności szczególności kobiet ze ekspansję rynku modnych rzeczy wśród popularnych klas, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Fryzjerzy damskie się pionierami na granicy społeczeństwa masowego konsumenta.

I wojna światowa dalej zrewolucjonizował handel fryzjerów. Po pierwsze, poprzez dodanie do autonomii gospodarczej i osobistej kobiet, zwiększyła się rynku usług fryzjerskich. Po drugie, poprzez pociągnięcie ludzi z salonów, to w ruch proces, który sfeminizowane, co zawsze było głównie mężczyźni zawodowych. Modne krótkie fryzury dla kobiet, które przetoczyły się przez społeczeństwach zachodnich w 1920 roku przyspieszył te zmiany. Większość fryzjerów damskich początkowo odrzucony, co uważali za zagrożenie dla ich "sztuki", ale szybko doszedł do objąć nową radykalną modę na dochody jej wniesienia. Do krótkich włosów był nie tylko cięcia, był szamponem, "trwałej", i często kolorowe, co salony bardziej opłacalne, nawet, gdy stał się bardziej liczne. Jak moda na krótkie włosy rozprzestrzenił się poza Europą i Ameryką, nowoczesne salony fryzjerskie zaczął otwierać się w Szanghaju, Tokio i innych miastach nie-zachodnich.

Mimo, że większość sklepów pozostała bardzo mała liczba dużych, eleganckich salonów mnożyć. Te zwykle należał do luminarzy zawodzie i często powstały w bardziej modnych sklepach. Antoine, najjaśniejszą wszystkim rozszerzył swoją działalność do Stanów Zjednoczonych w ramach umowy z Saks Fifth Avenue, który sprzedał również linię kosmetyków noszących jego imię.

W czasach, gdy nowe mody i produkty dał Ladies 'fryzjerów świeże biznesu i możliwości artystycznych, fryzjerskie fortuny spadało. Męskie fryzury zachowawcze okazało jałowy grunt dla tego rodzaju usług o wartości dodanej, które podsycane fryzjerstwo damskiej, a przynajmniej przed 1960, etyka męskości znacznie ograniczony rynek kolońską i kosmetyków.

Rewolucja konsumencka po II wojnie światowej przeprowadza więcej kobiet niż kiedykolwiek do salonów fryzjerskich. Na szczycie zawodu, wiele nowych gwiazd, prowadzonych przez Aleksandra, księżna protegowanego Windsor, w panteonie dołączył Antoine fryzjerów. Ale nawet jak handel stał się coraz bardziej sfeminizowane, kilka kobiet wzrosła do szczytu. Siostry Carita i Rose Evansky są wyjątki.

W 1950 roku, gdy modny style Vidal Sassoon i "pudel cięcia" na campy Raymond wykonane Londyn drugą stolicą fryzjerstwa. Począwszy Jacques Dessange w 1976 roku, najbardziej znane coiffeurs zaczęli dołączać ich nazwy nie tylko produktów, ale do salonów, jak również. W latach 1980 i 1990 praktyka rozprzestrzenia się szybko, a na początku 2000 r franchising z nazwiskiem Jean-Louis David, Jean-Claude Biguine i innych kontroli dużej części fryzjerskiej biznesu na całym świecie.

Inne stolice mody okazało własnych cudów, które dokonały się w międzynarodowych konkursach i otwarte eleganckie salony z dala od domu, w co do końca tysiąclecia stał się międzynarodowym towarzystwem mody włosów.

Zobacz także Fryzjerzy; Akcesoria do włosów; Fryzury.

Bibliografia

. Cooper, Wendy włosów: Seks, Społeczeństwo, symbolizm. Nowy Jork: Stein and Day, 1971.

. Corson Richard mody w Hair: Pierwsze pięć tysięcy lat. Londyn: Peter Owen, 1965.

. Cox, Caroline Good Days Włosy: Historia brytyjskiej Hairstyling. Londyn: Quartet Books, 1999.

. Graves, Charles Kult piękna: Antoine Story. Londyn: Jarrold na 1962.

Willett, Julie T. Permanent Waves: The Making of American Beauty Shop. New York: New York University Press, 2000.