grsail.com

Eskimosi i Arctic Obuwie

Eskimosi i Arctic Obuwie
Męska MUKLUK Boot

W całym regionie okołobiegunowych, od nadmorskiej Alaski, północnej Kanadzie, Grenlandii i północnej Europy do północnej Syberii, osoby chronione nogi z warstw wewnętrznych i zewnętrznych pończochy, buty wewnętrznych i zewnętrznych, oraz wewnętrzne i zewnętrzne kapcie. Zwyczajowo, warstwy te zostały wykonane ze skór, często z trawy lub skóry wkładkami. Tradycyjne północne ludzie mogą zidentyfikować skąd jesteś i co robisz, patrząc na buty skóry. Style i materiały użyte do obuwia zmieniła sezonowo, regionalnie, a korzystanie z jednego do drugiego. Wiele północnych ludzie widzą obuwie jako niezwykle ważnej części ich ubrania, ponieważ jest to jeden element, który pomaga ludziom w przejściu z ziemi do powietrza, ze świata duchów do dzisiejszego świata. Na przykład, którzy przemieszczają się do północy ośrodków miejskich lub przenieść na południe często przynoszą parę butów skóry i starannie przechowywać je w zamrażalniku lodówki, chociaż te elementy mogą być niepraktyczne w przypadku stosowania w centralnie ogrzewanych budynków i brukowanych chodnikach. Ludzie nadal korzystać z tradycyjnego obuwia dla ceremonialnych i inne specjalne okazje.

Cross-Cultural i Rys historyczny

Obuwie Arctic generalnie obejmuje wyłączne, wampira i sekcji nóg. Podeszwy są albo płaskie lub pofałdowana. Plisowane podeszwy różnić się od grzywny, rozproszonym plisowania do jednego lub dwóch dużych, zaokrąglonych fałd na centymetr. Vamp sylwetki wahają się w szerokości i długości, jak i krzywizny. Segmentów odgałęzienia może być wąski pasek wysokiej tylko kilka centymetrów do długiej, udo wysokiej płyty. Ponadto, paski są używane w niektórych buty i zakresie z wąskimi koronek skórnych do szerokich pasmach; jak również, elementy dekoracyjne wahają się od haftu skóry, włosów, hafty linkę, frędzle, i wiele więcej. Każda z tych cech jest odrębna indywidualnych szwaczek i poszczególnych regionów. Buty męskie i damskie są często różnie urządzone; style dzieci są miniaturowe wersje stylów dorosłych.

Inuici z północnego Quebecu i wschodniej i centralnej Arktyce Kanadyjskiej preferują elastyczne podeszwy startowych, które rozciągają dobrze się nad pięty i palców z drobnymi, rozproszonym plisowania. Wąskie paski skórki są szyte na dole podeszwy za dodatkową przyczepność na niektórych buty. Sekcje nóg są ozdobione motywem kwiatowym i geometrycznym pracy inkrustowane skórą. W ogóle, męskie buty zdobią centrum przodu pionowej; damskie są ozdobione poziomej konstrukcji otaczającej bagażnika, ewentualnie reprezentującego płodność. Buty męskie i damskie są zwykle shin- lub kolan.

W Grenlandii elastyczne podeszwy butów owinąć wokół nieznacznie pięty i palców z drobnymi, rozproszonym plisowania. Sekcje nóg są malowane na kolor czarny lub czerwony lub bielone. W zachodniej i wschodniej Grenlandii, mężczyźni i wdowy zazwyczaj używają czarnych sekcje nóg; czerwone sekcje nóg są wykorzystywane do mężatek, a białe sekcje nóg z koronki i kwiatowym haftem wokół szczytu są wykorzystywane do niezamężnych kobiet. W północnej Grenlandii, sekcje nóg kobiet są często udo wysokie i usztywnione. Górna krawędź zdobią wąski pas skóry niedźwiedzia polarnego. Buty męskie są zwykle shin- lub łydki. W niektórych rejonach Grenlandii, zarówno męskie, buty damskie są ozdobione wyszukanymi wzorów haftów skóry, które sięgają do poszczególnych rodzin i społeczności. Undecorated buty są również używane do kajakarzy i myśliwych. Rdzenni Grenlandii nosić tradycyjne obuwie na specjalne uroczystości, takich jak potwierdzeń, wesela, pierwszy dzień w szkole, i oficjalnych imprez społecznych.

W zachodniej kanadyjskiej Arktyki i przybrzeżnych Alaski, sztywne, podeszwy butów są marszczona boatlike z drobnych fałd w północnych gmin i grubszych plis na południu. Niektóre szwaczki Produkujemy wiele par drobno plisowanych podeszwy boatlike i sprzedawać je do szwaczek z innych dziedzin, którzy używają ich do własnego obuwia. Sekcje nóg są zazwyczaj shin- lub kolan. Udo-wysokie buty są noszone przez myśliwych w miejscach, gdzie mogą napotkać głębokiej wody złowionych na wierzchu lodu i przykryty śniegiem. Buty taneczne są ozdobione czerwonym przędzy, futer i przędzy frędzlami, koralikami paneli, pomponami i pasów o różnych kolorach skóry lub taśmy stronniczości.

Różnorodność stylów stosowanych w każdej społeczności Alaskan jest wyjątkowy. Na przykład, ponad piętnaście różne style są używane w przybrzeżnych społeczności Alaski, a tylko kilka kilometrów dalej przez Cieśninę Beringa w przybrzeżnych społeczności syberyjskich tylko kilka stylów są używane. Na Syberii, szwaczki musiały przygotować co najmniej 100 par butów skóry rocznie dla swoich kołchozów reniferów; na Alasce, szwaczki produkowane obuwie dla swojej rodziny i przyjaciół, ich dzieło zostało uznane i docenione przez innych członków społeczności, a od czasu do czasu zakupione przez turystów lub instytutów kultury. Na Syberii, buty są shin-, nakolanniki i udo wysokie ze skór nogi reniferów. Kilka paneli są zszywane, aby otaczać nogę pasterskiego a następnie przyłączona do płaskiej, unpleated podeszwy, z wąskim paskiem skóry wszyty w jedynego szwu. Buty noszone przez szamanów mają linie szkieletowe malowane na nich za pomocą ochry (czerwonej gliny) zmieszane z ikry lub krwi. Pomaga szamani komunikować się z podziemi, aby pokazać szacunek i uspokoić duchy tym samym chroniące ludzi przed niebezpieczeństwem i głodu.

W północnej Europie, obuwie Saami jest unpleated z mocno wypchanym zakrzywiony palec. Krzywizna, szerokość, długość i ogólny kształt palca zmieniać regionalnie. Saami wsunąć palec pod ich przedłużenie pasa narciarskiego, ski pasek zapobiega ślizganiu się ich obuwie. Segmentów odgałęzienia zazwyczaj rozciągają się tuż nad kostką i skrzydła handwoven jest owinięty wokół kostki i do nogi. Skrzydło jest ozdobiony motywami płci minęły wraz z pokolenia na pokolenie. Obuwie jest ozdobiony wąskich pasków czerwony, żółty, niebieski i zielony tkaniny uszyte w szwach.

Materiały

Eskimosi i Arctic Obuwie

Seal spodnie skóry z butów.

Caribou czy renifery (domator karibu) i obrączkowane foki są najczęściej używane materiały dla obuwia północnej. Caribou czy renifery skóry są wykorzystywane do obuwia zimowego; foki są wykorzystywane na lato. Gdy brodaty borsukowe jest dostępny na miejscu lub za pośrednictwem handlu, to duża, gruba skóra jest często używany do podeszew butów potrzebnych dla wszystkich pór roku. Caribou czy renifery byk skórki są wykorzystywane do podeszwy, gdy potrzebna jest dodatkowa izolacja. Te podeszwy są mniej trwałe niż brodata borsukowe ale zapewniają znacznie większą izolację. Na przykład, myśliwi i rybacy noszenie obuwia z podeszwami reniferów karibu lub cały dzień może stanąć na lodzie czeka na pieczęci lub ryby bez się zimne stopy. Caribou- lub renifery-leg skórki są zszywane, aby sekcje nóg do butów. Te skórki trwać wiele lat, podeszwy są zastępowane, ponieważ zużywają się, a sekcje nóg ponownie.

Foki są albo w lewo z włosami na odwłoszone lub przez golenia (wytwarza czarną skórę) lub pocieranie włosów off (produkuje żółtawy skóry). Niektóre skórki są suszone i wisiał na zewnątrz w słońcu wczesną wiosną, aby być bielone. Czarne żółtawej skóry są wykorzystywane do wodoodpornego i wodoodpornych butów, białe skóry stosuje się w zimie przez zimne i suche warunki. Buty wykonane ze skór foczych, które najpierw wykonaną w postaci torby używane do tłuszczu przechowywać uszczelnienia. Gdy wszystkie tłuszcz stosuje się worek jest wykorzystywany do przechowywania owoców leśnych miesza się z tłuszczem. Raz, że jest spożywane, torba jest w pełni impregnowane olejami i używany do wodoodpornych sekcje nóg na butach używanych w niezamrożonych mokrych zimą.

Inne skórki stosowane w obuwiu obejmują szeroką gamę gatunków wykorzystywanych do sekcji nóg, w tym czarny niedźwiedź, niedźwiedź brunatny, niedźwiedź polarny, wilk, rosomak, skór lisa etapy, wydry morskiej, łosie, łosie, ryb, ptaków, piżmaka, bóbr , piżmo wół skóry nóg, kozy górskie, a owce górskie. Na początku 2000, niektóre kobiety również użyć tkaniny na sekcje nóg.

Technologia

Obuwie jest wykonany z elementów mierzonych za pomocą skomplikowanego systemu ręcznie rozpiętości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kawałki są wycinane skór w zaplanowanej wcześniej sposób, który sprawia, że ​​najlepsze wykorzystanie ziarna skóry, grubość skóry, kolor włosów i kierunku włosów. Oni są zszywane za pomocą ścięgien zwierząt lub sztuczne ścięgna i igły ze stali i gilzy. Tradycyjnie, kości lub kamienne igły i naparstki skórne były używane. W większości przypadków jest wykorzystywana zachmurzone lub bieganie ściegu. Na niektórych szwów stosowany jest wodoodporna ściegu do zapewnienia rozruchu pozostaje wodoodporna. Podczas szycia ten ścieg, igła wnika aż przez jednego skóry i tylko w trakcie wykonywania przez inne skóry. Praca jest następnie przewrócił i resewn z igły będzie aż przez drugą skórą i aparatu w trakcie pierwszego skóry, zapobiegając krawcowa od podejmowania otwór przez wszystkie warstwy w jednym miejscu.

Grenlandii, rozbudowane do haftowania skóra jest nałożona wokół górnej części nogi. Dokonuje się tego przez usunięcie owłosienia z borsukowe, bielenie skóry, a następnie malowanie ich w jasnych kolorach. Skóry te są następnie cięte na wąskich, prostych pasków i zszyte w części nogi. Gdy jest zszyte na miejscu, taśma skóry tnie się, umożliwiając szwaczki szyć znacznie mniejsze kawałki niż gdyby pocięte kawałki, a następnie próbował ściegu je na miejscu. Wiele różnych kolorach skóry są wykorzystywane do haftu skóry. Dziś kilka szwaczek uczynić ten rodzaj obuwia; zwykle kupić te buty z lokalnego biznesu.

Wniosek

Obuwie i odzież używana w całym regionie okołobiegunowym ma kilka cech wspólnych, że jest on na ogół wykonane z karibu i borsukowe, chroni osoby z pogody i terenu oraz umożliwia szwaczki przekazać pomagających duchów. Ponadto, obuwie oraz odzież przedstawia zależność jednostki i grupy mają do ich środowiska lokalnego w ramach odrębnych struktur kulturalnych w całym regionie okołobiegunowych.

Zobacz także Boots; Eskimosi i Arctic Dress.

Bibliografia

Oakes, Jill i Rick Riewe Duch Syberii:. Tradycyjne Native Życia, odzież, i obuwie. Waszyngton: Smithsonian Institution Press, 1998.

- Nasze buty:. Sztuka Eskimosów damska. Nowy Jork: Thames and Hudson, Inc., 2000.

Oakes, Jill i wsp Pushing marginesów:. Native i badania Northern. Manitoba, Kanada: University of Manitoba, 2001.