grsail.com

Cybernetyczny Teoria stresu

Cybernetyczny Teoria stresu
Teoria cybernetyczny wiąże człowieka postrzeganie.

Czy nie byłoby cudownie mieć możliwość kontrolowania stresu? Jak o zwiększenie produkcji przy zachowaniu dobrego samopoczucia w miejscu pracy? Cybernetyczny teoria stresu oferuje wgląd w podstawowe elementy stresu, ponieważ tworzy model właściwego dla miejsca pracy. Choć wielu może kojarzyć cyber z maszyny, teoria ta ma kluczowe komponenty, które są bardzo ludzkie.

Co to jest Cybernetyka?

Cybernetyka to nauka, która zajmuje how samoregulującego funkcji systemów. Systemy obejmują elektronicznych, mechanicznych i biologicznych systemów, co sprawia, że ​​temat bardzo skomplikowany. Gdy mamy do czynienia z odpowiedzi na stres, koncentruje się wyłącznie na stosowanie w teorii jest do systemów biologicznych, zwłaszcza, układ hormonalny i układu nerwowego.

Norbert Wiener był matematykiem, który ukuł słowo Cybernetyki w 1948 roku słowo pochodzi od greckiego słowa, co oznacza, kybernetes sternika. Metaforycznie, termin odnosi się również do kierowania i rządzenia.

Cybernetyczny Teoria stresu

Ciało ma systemów samoregulacji, które utrzymują równowagę wewnętrzną, lub stan stałości. Stan stałości pomaga utrzymać zdrowie fizjologiczne, ale stres może zakłócić równowagę. To powoduje, że organizm do produkcji neuroprzekaźników i hormonów, aby przywrócić równowagę.

Porównaj samoregulującego układu osoby do zbiornika, który utrzymuje pewną ilość wody (relaksacyjną). Jeśli zbyt dużo wody wpływa do zbiornika, poziom wzrośnie, być może do poziomu trudnego do opanowania (lęk). System posiada w odpowiedzi na wzrost o znalezienie sposobu na to zmniejszyć (radzenie sobie).

Zdarza się, że system musi stale dostosowywać na stres, co prowadzi do allostasis. W czasie, układu nerwowego hormonalnego i może stać się mniej skuteczne w utrzymaniu równowagi, co prowadzi do allostatyczne obciążenia. Jak ciało (maszyna) utrzymanie allostasis? Odpowiedź jest negatywna informacje zwrotne, które jest podstawowym elementem organizacyjnym teorii stresu i cybernetyczny teoria stresu.

Stres organizacyjny i Negative Feedback

Stres związany z pracą wydaje się być poważnym problemem dla wielu ludzi, w tym pracodawców. Ujemne sprzężenie zwrotne jest Podstawową zasadą, która może pomóc odnosić cybernetyka do różnych teorii stresu organizacyjnego (OS).

Normalnie ludzie związany słowo negatywny z czymś, co jest szkodliwe na pewnym poziomie. Jednak, jeśli chodzi o regulowanie stres, negatywne opinie daje pozytywne rezultaty. Ujemne sprzężenie zwrotne neguje efekty wejścia powoduje stres.

Teoria JR Edwardsa

JR Edwards stworzył cybernetyczną teorię, że odnosi się do stresu, radzenie sobie i dobrobytu w organizacji. Możemy spojrzeć na cele w miejscu pracy, lub żądania, jak stresogennych. Cykl naprężeń w pracy jest złożony i składa się z wielu pętli sprzężenia zwrotnego, które pracują jednocześnie.

Edwards stworzył teorię, oparty na postrzeganie jako kluczowy element stresu w miejscu pracy. On zakłada, że ​​stres jest "rozbieżność pomiędzy pracownika postrzeganego stanu i pożądanego stanu." Różnica powinna być ważne dla pracownika, jak to zaczyna pętlę.

  • Postrzegany stan różni się od pożądanego stanu.
  • Różnica jest istotna, i prowadzi do stresu.
  • Stres może uszkodzić samopoczucie, co prowadzi do radzenia sobie mechanizmy.
  • Radzenie sobie mogą polegać na zmianie postrzegania i pragnienia.
  • Radzenie sobie może obejmować zmniejszenie znaczenie rozbieżności.

Percepcji, pragnień i znaczenie

W tej teorii poznawczej budowy danej osoby od rzeczywistości (percepcji) oraz informacje społeczne (zachowania, poglądy i opinie) są ważnymi czynnikami. Kiedy pracownik ma mało informacji, on buduje rzeczywistość na podstawie informacji społecznej i osobistych spostrzeżeń.

Teoria przedstawia pragnienia jak warunki pracownik świadomie chce. Stres pojawia się, gdy istnieje rozbieżność między pragnieniami pracownika i percepcji. Znaczenie rozbieżności jest czynnikiem, jak również. Jeśli różnica jest szkodliwe dla dobrego samopoczucia pracownika, jest większa przyczyną stresu.

Stres w Maszynie

Teorie stresu organizacyjnego oferują wgląd wpływu wejścia i wyjścia pracowników na stres. Podczas gdy niektóre z jego teorii wydają się sprzeczne, ujemne sprzężenie zwrotne jest głównym, który wyłania się w cybernetycznej teorii stresu, jak również innych modeli OS. Cybernetyka uznaje, że ciało jest czymś więcej niż maszyny, które reguluje się.

Czy to możliwe, aby rządzić stresu, aby osiągnąć pożądane wyniki w miejscu pracy oraz w życiu osobistym? Pojęcie stany emocjonalne uszkodzi do podstawowych cykli bodziec-reakcja, że ​​można kierują może być atrakcyjna. Jednak może to być trudne do osiągnięcia, gdy jesteś w ferworze sytuacji stresowej. Teoria Edwards dodaje percepcję, która jest subiektywne human elementem maszyny.