grsail.com

Antyoksydant Definicja

Antyoksydant Definicja


Przeciwutleniacz definicja musi z konieczności zawiera omówienie utleniaczy. Przeciwutleniacz jest cząsteczką, która działa "anty" bądź przeciwprądowo, utleniacza. Więc, co to jest utleniaczem?

Utleniacze i Antyoksydanty - Definicje i przykłady

Większość podstawowych procesów zapewniających właściwe funkcjonowanie organizmu potrzebują tlenu, stąd konieczność oddychania tlenem, aby żyć. Jednakże, gdy organizm spala tlen do produkcji energii do normalnego funkcjonowania, proces ten powoduje również produkty uboczne zwane przeciwutleniacze. Zwane również "wolne rodniki", utleniacze są szkodliwe dla organizmu, powodując uszkodzenie komórek, które może doprowadzić do szeregu schorzeń.

Działanie utleniaczy lub wolnych rodników, na korpusie można porównać z działaniem rdzy na artykule metalowym, która pozostała na deszczu. Tak jak wolne rodniki, rdza jest spowodowane przez proces utleniania. Podobnie jak ataki rdzy i rozkłada metalu, wolne rodniki rozbić ciało komórki i tkanki, ataku DNA, tłuszczów i białek. Jest to proces, który przyspiesza proces starzenia się, a wolne rodniki zostały ostatecznie powiązane z warunkami związanych z wiekiem, takich jak rak, zaćma, choroby serca i innych schorzeń związanych z wiekiem.

Nie da się uniknąć wolnych rodników, ponieważ są naturalnym produktem procesu życia. Co więcej, oprócz naturalnej przemiany materii, wolne rodniki są wprowadzane do organizmu na różne inne sposoby, takie jak zanieczyszczenia, ekspozycji na promienie słoneczne i inne czynniki środowiskowe. Inne szkodliwe substancje, które wprowadzają te szkodliwe związki obejmują alkohol, nikotynę, rentgenowskie i niektórych pokarmów. Możemy jednak, zwalczania szkodliwych skutków utleniaczy z przeciwutleniaczy.

Definicja przeciwutleniacz

Oto podstawowa definicja przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacz może być również nazywany antyutleniacza. Cząsteczki te pomagają zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników przez związanie razem z związków utleniających w organizmie, i neutralizacji ich destrukcyjne właściwości. Przeciwutleniacze również przyczynić się do naprawy uszkodzenia komórek spowodowane przez utleniaczy.

Organizm naturalnie produkuje substancje przeciwutleniające sam. Są to tak zwane enzymy antyoksydacyjne. Są to katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa i glutation. Te związki antyoksydacyjne rozbić utleniaczy w organizmie w substancje nieszkodliwe jak wody lub tlenu cząstek, które następnie opuszczają ciało bez szkody go.

Antyoksydanty w diecie

Znaczna część przeciwutleniaczy, które potrzebuje organizm, jednak musi pochodzić z pożywienia, które jemy. Niektóre rodzaje żywności są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i są istotną częścią zdrowej, zbilansowanej diety.

Ciemnozielone, liściaste warzywa, takie jak szpinak i kapusta są szczególnie bogate w przeciwutleniacze. Produkty, które są bogate w witaminy C i witaminy E, jak również witamina A i beta-karoten, są również korzystne źródła przeciwutleniaczy.

Zgodnie z ogólną zasadą, jaskrawo kolorowe owoce i warzywa są bogate w niezbędne składniki odżywcze, w tym te papryki, marchewki, pomidorów i truskawek. Inne pokarmy, które są bogatym źródłem przeciwutleniaczy zawierają żurawinę, czerwone wino, grejpfruty, granaty, kiwi, herbata, soja, brukselki i impulsów, takich jak żyto i jęczmień. Te produkty powinny być spożywane regularnie jako część zdrowej diety

Dietetycy i specjaliści diety uważają, surowe owoce i warzywa dostarczają znacznie wyższe poziomy witamin i przeciwutleniaczy niż gotowane jedzenie. Istnieje teoria, że ​​gotowanie ma tendencję do rozkładu pewnej części ich korzystnych składników odżywczych. Jednak, gotowane warzywa nadal zawierać pewne antyoksydanty i dlatego pozostają zdrowe opcja diety.

Innym źródłem przeciwutleniaczy jest suplementów diety. Jak sama nazwa wskazuje, suplementy mogą zwiększyć lub uzupełnienia wszelkich braków w swojej spożycia przeciwutleniaczy. Szeroki zakres marek jest dostępny na rynku. Możesz nawet wybrać określone typy antyoksydantów dla poszczególnych schorzeń.Przeciwutleniacze są składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a do ochrony przed chorobami, które wynikają z niszczącym działaniem wolnych rodników. Zdrowa, zrównoważona dieta zwykle dostarczają wymaganych ilości przeciwutleniaczy. Suplementy diety są skutecznym sposobem uzupełnienia ewentualnych braków w swoich dawek spożycia.