grsail.com

Jaglica

Definicja

Jaglicę, zwany również granulowany Egyptian zapalenie oka lub spojówek, jest zakaźny, przewlekłe zapalenie błon śluzowych oczy, spowodowanych przez bakterię Chlamydia trachomatis. Charakteryzuje się obrzęk powiek, wrażliwość na światło, i ewentualnego bliznowacenia spojówek i rogówki oka.

Opis

Jaglica jest chorobą związaną z ubóstwem i niehigienicznych warunkach. Jest to najczęściej w gorącym, suchym klimacie, zakurzonych w krajach rozwijających się, w których woda jest uboga, a warunki sanitarne są biedni. Jaglicę jest najczęstszą zakaźną przyczyną ślepoty na świecie. Posiada dwa etapy. Pierwszym etapem jest czynne zakażenie spojówek przez bakterię C. trachomatis. Spojówki jest jasne błony śluzowej wyściełającej wnętrze powieki i obejmuje białą część (twardówki) oka. Ten etap jest bardzo zaraźliwa.

Pozyskiwania jaglicy nie zapewniają odporność przed ponownym zakażeniu powtórz infekcje są normą w wielu środowiskach, w których choroba krąży w sposób ciągły pomiędzy członkami rodziny. Częstość zakażeń w aktywnych szczyty dzieci w wieku 04:57. W niektórych społecznościach, aż 90 procent dzieci w wieku pięciu lat aktywnie zakażonych.

Drugi etap polega na uszkodzenie rogówki, przezroczystą powłokę na przedniej części oka. Po wielokrotnych zakażeń, powieki puchną i rzęsy zaczynają ruch do wewnątrz, tak aby zarysować rogówki każdym razem poszczególne miga. To drapanie jest bolesne, a blizny rogówki, w końcu prowadzi do rogówki staje się nieprzezroczysty. Osoby fizyczne są często ślepe przez średnim wieku. Powtarzające się, rozszerzone, nieleczone okresy zakażenia są wymagane dla wystąpienia ślepoty. Okazjonalne, traktowane infekcja nie powoduje ślepotę.

Transmisja

C. trachomatis rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt. Zainfekowane małe dzieci są rezerwuarem zakażenia. Bakterie są następnie przekazywane przez bliski kontakt fizyczny z członków rodziny i innych opiekunów. Bakterie są również rozprzestrzeniać się za pośrednictwem współdzielonych koce, poduszki i ręczniki. Mucha bazar Musca sorbens składa jaja w kale człowieka, które mogą być skażone bakteriami jaglica. Muchy te odebrać bakterii na ich ciała i mogą przesyłać je do ludzi.

Pewne warunki sprzyjać rozprzestrzenianiu się bakterii jaglica. Należą do nich:

  • niewłaściwa higiena osobista
  • słabe ciało i utylizacja odpadów śmieci
  • niewystarczająca ilość wody do mycia
  • wspólne miejsce do spania
  • Ścisły związek z zwierząt domowych

Demografia

Jaglica jest powszechne i występuje w dużym odsetkiem ludności w wielu częściach Afryki, Iraku, Afganistanie, Birmie, Tajlandii i Wietnamu. Kieszenie wysokiej infekcji jaglica istnieją również w południowym Meksyku, wschodniej Brazylii, Ekwadoru, Afryki Północnej, Indii, Chin, Syberii, Indonezji, Nowej Gwinei, Borneo, w społecznościach aborygeńskich oraz w centrum Australii. Chociaż jaglica jest rzadkością w krajach rozwiniętych, jest od czasu do czasu znajduje się w Stanach Zjednoczonych w niektórych rdzennych społeczności amerykańskich oraz w części Appalachów.

Największe ryzyko dla zamawiającego jaglica jest o członka rodziny z chorobą. Chociaż choroba nie wykazuje preferencji płci, dwa do trzech razy więcej kobiet w końcu stać się ślepym niż mężczyźni, prawdopodobnie dlatego, że są głównymi opiekunami małych dzieci, które są zakażone. Aktywne stadium choroby jest najbardziej rozpowszechnione w dzieci w wieku od 04:57. Ślepota jest najczęściej w średnim wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że od początku 2000 roku, pomiędzy 360 a 500 milionów ludzi dotkniętych jaglica na całym świecie i że sześć milionów osób niewidomych z powodu choroby. W niektórych silnie zakażonych obszarach, do 25 procent populacji staje się ślepa z tej infekcji.

Przyczyny i objawy trachoma

Wczesne objawy jaglica obejmują rozwój pęcherzyków (małych woreczków) na spojówek górnych powiekach; ból; powieki opuchnięte; absolutorium; łzawienie; i wrażliwość na światło. Jeśli infekcja nie jest leczona, mieszki włosowe rozwinąć się w duże żółte lub szare pryszcze i małe naczynia krwionośne rozwój wewnątrz rogówki. W większości przypadków, oba oczy zostały zainfekowane. Okres inkubacji wynosi około tygodnia.

Powtarzające się infekcje mogą doprowadzić do kurczenia się i obracając w powiek. Rzęsy następnie zarysować rogówki i spojówek, za każdym razem, poszczególne miga. To prowadzi do powstawania blizn drapanie w rogówce, ewentualnego zablokowania kanałów łzowych, i ślepoty.

Kiedy wezwać lekarza

Rodzice USA powinni zadzwonić do lekarza, jeśli zauważysz, że dyskomfort lub wydzielina z oka swojego dziecka, zwłaszcza jeśli mają one ostatnio podróż w obszarach, gdzie jaglica jest powszechne.

Diagnoza

Rozpoznanie opiera się na połączeniu historii pacjenta (zwłaszcza mieszkających lub podróżujących w obszarach o wysokiej stopie jaglica) i badania oczu. Lekarz patrzy pod kątem obecności pęcherzyków i bliznowacenia. W krajach rozwiniętych, w których dostępne są urządzenia laboratoryjne, lekarz ma małą próbkę komórek z spojówek dziecka i bada go, zgodnie z procedurą zwaną barwienie Giemsa, w celu potwierdzenia diagnozy. W krajach słabo rozwiniętych, gdzie zasoby medyczne są rzadkością, diagnoza stawiana jest na podstawie tylko badania.

Leczenie

Korzystne leczenie trwa przez doustną antybiotyk azytromycyny (Zithromax). Lek ten otrzymuje leczenie innymi antybiotykami (zwykle tetracykliny), ponieważ tylko jedna dawka azytromycyny jest wymagana do usunięcia zakażenia. Doustne leczenie pojedynczej dawki zwiększa zgodność. Każdy z rodziny należy traktować jednocześnie, czy występują objawy kliniczne choroby, czy też nie, ponieważ transmisja między członkami rodziny tak często.

Osoby z powikłań nieleczonych lub nawracające zakażenia wymagają operacji. Operacja może być stosowane przeszczepów rogówki lub do korygowania zniekształcenia powiek. To nie oznacza jednak, zapobiega ponownemu zakażeniu.

Rokowanie

Rokowania dla pełnego zwrotu jest doskonała, jeśli osoba jest traktowana jak najszybciej. Jeśli infekcja postępuje do etapu rozwoju pęcherzyków, zapobiegania ślepoty zależy od wielkości pęcherzyków, obecność innych zakażeń bakteryjnych, jak również tworzenie blizn. Dłuższy okres infekcji większe ryzyko bliznowacenie rogówki i ślepotę.

Najważniejsze pojęcia

  • Zapalenie spojówek, zapalenie spojówek, błony śluzowej obejmujący białą część oka (twardówki) i podszewka wewnątrz powieki zwanych również pinkeye.
  • Rogówka-jasne, w kształcie kopuły zewnętrznej powłoki oka, że ​​leży przed tęczówki i źrenicy. Rogówka pozwala światło do oka.

Zapobieganie

Jaglica jest chorobą zapobiec. Zapobieganie zależy od dobrej higieny i zdrowia publicznego. WHO opracowała program o nazwie SAFE, który ma na celu zapobiec ślepocie spowodowanej jaglica. Elementy programu są chirurgia, leczenie antybiotykami, oczyszczanie twarzy i poprawę higieny osobistej, oraz poprawa w zakresie środowiska. Pomimo tego programu profilaktyki, stałe zyski w kontrolowaniu jaglicy były nieuchwytne.

Obawy rodzicielska

W Stanach Zjednoczonych, rodzice powinni skontaktować się z Centrum Kontroli Chorób (dostępny w Internecie na http://www.cdc.gov) na poradach dotyczących występowania jaglica jeśli planujesz podróż z dziećmi do krajów słabo rozwiniętych.

Zasoby

Książki

Bailey, Robin. "Zakażenia oczu w tropikach". W Chorób Zakaźnych, 2. wyd. Edytowany przez Jonathon Cohen i William Powderly. Louis: Mosby, 2003.

O'Brien, Terrence P. "Zapalenie spojówek." W Conna Aktualny Terapii, wyd 56-gie. Edytowany przez Roberta E. Rakel. Filadelfia: WB Saunders Co., 2004.

Witryny sieci Web

Mabey, Denise, i Hugh Taylor. "Jaglica." EMedicine Biblioteki Lekarskiej, 17 kwietnia 2001. Wcześniej dostępne online w http://www.emedicine.com/0ph/topic118.htm Accessed 01 sierpnia 2004.

"Zaburzenia okulistyczne: jaglica". W The Merck Manual of Diagnosis and Therapy, wyd. 17 Edytowany przez Roberta Berkow. Rahway, NJ: Merck Research Laboratories, 1999-2004. Wcześniej dostępne online w http://www.merck.com/mrkshared/mmanual/home.jsp (dostęp 18 października 2004).

Organizacje

. Sight Savers Międzynarodowy c / o Kaplicy & Jorku, PMB # 293, 601 Pennsylvania Avenue, NW, Suite 900, South Building, Washington, DC 20004. Strona internetowa: http://www.sightsavers.org.